خطاهای رایج رمز عبور که حساب‌ شما را با خطر هک شدن مواجه می‌کند

کارشناسان لیستی از خطرناکترین و ناامن‌ترین رمزهای عبور تهیه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گسترش دنیای مجازی، تهدیدهای امنیتی در این فضا به یک امر روزمره‌ تبدیل شده است. با توجه به افزایش شبکه‌های سرقت در فضای مجازی، انتخاب صحیح گذرواژه‌ها(رمز عبور) برای حفظ داده‌های حساب الکترونیکی افراد، حائز اهمیت است.

در همین راستا متخصصان شرکت امنیت سایبری«نکسور» Nexor، فهرستی از خطرناک‌ترین و ناامن‌ترین کلمات را تهیه کرده‌اند که نباید به عنوان رمز ورود حساب‌های الکترونیکی استفاده شود.

رمزهای عبور رایج

به گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، نام‌های رایج سگ‌ها، برنامه‌های تلویزیونی معروف و تیم‌های ورزشی، به عنوان انتخاب‌های رایج و خطرناک برای رمزهای عبور به شمار می‌رود.

کارشناسان امنیت سایبری، نسبت به استفاده از رمزهای عبور مشابه این گزینه‌ها هشدار داده‌اند.

این نامهای رایج باعث می‌شود حساب‌های افراد در شبکه‌های اجتماعی مختلف، ایمیل یا حتی حساب‌های بانکی به سهولت توسط مجرمان اینترنتی هک شود.

شرکت «نکسور» توصیه کرده است که در صورت استفاده از هر یک از این گزینه‌ها، رمزهای عبور خود را سریعا تغییر داده و رمز دیگری جایگزین کنید تا از نفوذ سارقان اینترنتی‌ و هکرها به حساب‌های خود جلوگیری کنید.

کارشناسان، اشتراک در برخی از سایت‌های اینترنتی که برای ایجاد رمزهای عبور مجموعه‌ای از حروف، اعداد و واژه های منحصر به فرد را یادآوری می کنند، را ایده خوبی می‌دانند که در تقویت امنیت رمز عبور کمک می‌کند.

کارشناسان همچنین گزینه فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای، که از کاربر می‌خواهد علاوه بر رمز عبور منحصر به فرد، اطلاعات اضافی دیگری مانند کد شناسایی ارسال شده از طریق پیام متنی نیز ارائه دهد، را یک روش امنیتی مهم می‌دانند.

رمز عبور با بیش از 12 حرف

علاوه بر این، کارشناسان امنیت سایبری توصیه‌های خود را در مورد استفاده از رمزهای عبور با بیش از 12 حرف، فعال کردن ویژگی احراز هویت دو مرحله‌ای، عدم اشتراک اطلاعات شخصی و حساس از طریق تلفن، و بررسی ارتباطات مشکوک در تمام اوقات، ضروری می‌دانند.

سارا نولز، مشاور امنیتی در «نکسور» که با همکاری دولت و ارتش بریتانیا فعالیت می‌کند، اظهار داشت، هیچ‌کس در برابر تهدیدهای حملات سایبری مصونیت ندارد.

او اظهار داشت که مجرمان اینترنتی اخیراً هنگام شیوع بیماری کرونا، علاوه بر حمله (سایبری)به نهادهای دولتی بریتانیا، به سازمان جهانی بهداشت، مرکز کنترل بیماری در آمریکا نیز حمله‌ کردند.

معروف‌ترین اشتباهات رایج

مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا فاش کرد، حداقل 15٪ از جمعیت بریتانیا از نام حیوان خانگی خود به عنوان رمز عبور برای حساب‌های آنلاین استفاده می‌کنند.

یک نظرسنجی نشان داد که 14٪ از نام اعضای خانواده ، 13٪ از یک تاریخ مهم مانند روز تولد و 6٪ از تیم ورزشی مورد علاقه خود استفاده می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size