برنامه‌ای جدید که ذهن شما را می‌خواند و می‌نویسد

محققان تصمیم دارند، قبل از استفاده از این سیستم اثربخشی و ایمنی آن را به شکل گسترده‌ای به نمایش بگذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناتوانی در نوشتن، دیگر مانعی برای افراد فلج نیست، چراکه با فن‌آوری جدید افراد فلج می‌توانند آنچه را که به ذهنشان خطور می‌کند، به سرعت به متن تبدیل کنند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، محققان آمریکایی تکنولوژی جدیدی را به نام (PCI) اختراع کردند که در آن از تراشه کوچکی استفاده می‌شود که در مغز فرد فلج کاشته می‌شود. این تراشه کوچک، فرد فلج را قادر می‌سازد تا ایده‌هایش را در صفحه نمایش به متن تبدیل کند.

در این سیستم جدید الکترودهایی که روی سر فرد فلج قرار گرفته است، سیگنال‌های مغزی او را در پردازش با یک برنامه تطبیقی کامپیوتری، به حروف و جمله تبدیل می‌كنند.

آزمایش بالینی

محققان، در یکی از آزمایش‌های بالینی از فردی فلج خواستند مضمون یک متن و نوشتن آن را با حرکات دست تصور کند. او توانست متن را روی صفحه کامپیوتر بنویسد. وی قادر به نوشتن جملات و پاسخگویی به سئوال‌ها با سرعتی قابل مقایسه با افراد متوسط هنگام تایپ با تلفن هوشمند بود.

این سیستم جدید همچنین از فعالیت عصب‌هایی که به‌واسطه الکترودهای کار گذاشته شده در سر و مدل‌های زبانی قابل تطبیق بر حروف، که از طریق سیگنال‌های عصبی رمزگشایی شده‌اند، استفاده می‌کند و در نتیجه نوشتن متن سریع و دقیق روی صفحه کامپیوتر انجام می‌گیرد.

برنامه‌های آینده

محققان انتظار دارند، این روش ممکن است در آینده به عنوان بخشی از متن‌نویسی با سیستم جامع‌تری که بتوان از طریق سیگنال‌های مغز و با کلیک کردن مانند سیستم تلفن‌های هوشمند فعلی عمل کند. یا حتی ممکن است رمزگشایی گفتاری را نیز امکان‌پذیر کند.

فناوری تازه به کمک افرادی خواهد آمد که دچار اختلال عصبی «ALS»، که باعث از دست دادن حرکت و گفتار می‌شود، هستند. محققان همچنین تصمیم دارند، قبل از استفاده از این سیستم اثربخشی و ایمنی آن را به شکل گسترده‌ای به نمایش بگذارند.

این مطالعه جدید، آخرین مرحله از یک آزمایش بالینی به نام «BrainGate» است که توسط دکتر «لی هوشبیرگ»، استاد علوم اعصاب دانشگاه براون در پراویدنس، رود آیلند، ایالات متحده انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size