چگونه جنگنده‌ آمریکایی فانتوم ایرانی را سر کار گذاشت

روایت نیروی هوایی آمریکا از ضعف نیروی هوایی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس ستاد نیروی هوایی ایالات متحده اخیرا جزئیاتی درباره برخورد جنگنده‌های آمریکایی با فانتوم ایرانی فاش کرده که ضعف مفرط نیروی هوایی جمهوری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در سال 2013 اعلام کرد که یک هواپیمای جنگنده فانتوم اف-4 نیروی هوایی ایران یک پهپاد آمریکایی ام.کیو-1 پردتور که در فضای بین‌المللی در نزدیکی ایران پرواز می‌کرده را رهگیری کرده است.

فانتوم ایرانی از مسافتی حدود 16مایلی مشغول رهگیری پردتور آمریکایی بود، که ناگهان مجبور شد به رهگیری خاتمه دهد. دلیل این عمل فانتوم ایرانی این بود که دو جنگنده آمریکایی که این پهپاد را همراهی می‌کردند، برای فانتوم هشدار فرستادند.

چند ماه پیش از آن نیز دو سوخو-25 متعلق به نیروی هوایی سپاه پاسداران ایران تلاش کرده بودند یک پردتور آمریکایی که در حال یک گشت‌زنی در حریم هوایی بین‌المللی بود را در فاصله 16 مایلی از ایران سرنگون کنند.

به گزارش «نشنال اینترست»، پس از این واقعه بود که پنتاگون تصمیم گرفت پهپادهای خود را هنگام مأموریت‌های شناسایی با هواپیماهای جنگی اسکورت كند. ژنرال مارک ولش، رئیس ستاد نیروی هوایی ایالات متحده، اخیرا در کنفرانس سالانه «اتحادیه نیروی هوایی» جزئیات جدیدی درباره برخورد جنگنده‌های آمریکایی با فانتوم ایرانی فاش کرد، که ضعف مفرط نیروی هوایی جمهوری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

با تاکید بر اینکه هواپیماهایی که پهپاد آمریکایی را اسکورت می‌کردند از نوع جنگنده‌های رادارگریز «رپتور اف-22» بودند، ژنرال ولش گفت: «خلبان رپتور زیر فانتوم ایرانی پرواز کرد تا ببیند چه اسلحه‌ای دارد، در حالی که خلبان ایرانی اصلا روحش هم خبر نداشت که او آنجاست. رپتور سپس از سمت چپ فانتوم بالا آمد و به خلبان ایرانی گفت: برگرد برو خونه!»

به گفته «نشنال اینترست»، اگر این واقعه دقیقاً همانطور که ولش توصیف کرده اتفاق افتاده باشد، چیزی در مایه‌های صحنه‌ای از فیلم مشهور «تاپ گان» با شرکت هنرپیشه مشهور تام کروز است، که طی آن جنگنده آمریکایی در عملیاتی مشابه به سوخوی روسی هشدار داد، و کار بدون درگیری ختم بخیر شد. قضیه برخورد هوایی آمریکا و ایران در آن صحنه هم پایانی خوش شایسته یک فیلم اکشن داشته که ممکن است در واقعیت دوباره تکرار نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size