خطر بیخ گوش زمین؛ چین سکوتش را درباره موشک سرگردانش شکست

ایتالیا از مردم خواست در خانه‌ها بمانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش‌ها، بخشی از یک موشک سرگردان چینی در حال سقوط، امشب به زمین اصابت خواهد کرد.

فرمانده فضایی آمریکا می‌گوید موشک چینی «لانگ مارچ 5 بی» که بر اساس پیش‌بینی سازمان فضایی اروپا قرار بود روز یکشنبه تا دوشنبه در یک بازه زمانی ده ساعته به زمین سقوط کند ممکن است امشب (روز شنبه) حدود ساعت 23 به وقت گرینویچ به زمین برسد.

رسانه‌ها می‌گویند احتمال آن‌که تقویت کننده 23 تنی هسته موشکی به منطقه مسکونی سقوط کند با توجه به این‌که 70 درصد زمین را آب فرا گرفته، خیلی کم است اما با این‌حال کشورها از نزدیک این موضوع را با نگرانی دنبال می‌کنند.

این موشک در 29 آوریل به فضا پرتاب شده بود و اکنون تقویت‌کننده از ماژول اصلی جدا شده و با 18 تن وزن در حال سقوط به زمین است؛ کارشناسان می‌گویند به دلیل آن‌که این ایستگاه فضایی در مدار نزدیک به زمین هر 90 دقیقه یکبار به دور زمین می‌چرخد، احتساب زمان و مکان دقیق سقوط آن دشوار است.

ارتش آمریکا می‌گوید «چین در رابطه با خروج این موشک از مدار سهل‌انگاری کرده» و از طرف دیگر چین می‌گوید «با توجه به آن‌که بیشتر اجزای این قطعه هنگام ورود مجدد به جو از بین خواهد رفت بنابراین احتمال آن‌که این سقوط به زمین آسیبی بزند خیلی کم است».

رسانه‌های چینی روز شنبه حداقل پوشش به این رویداد مهم را اختصاص دادند و تنها اظهارات وانگ وینپین سخنگوی وزارت امور خارجه را منتشر کردند.

این نخستین بار نیست که قطعات یک موشک فضاپیما به دلیل انفجار به زمین سقوط می‌کند. پیش‌تر در سال 1979 نیز ایستگاه فضایی «اسکای ‌لب» منفجر و قطعات آن به زمین پرتاب شد که بزرگترین آن 85 تن وزن داشت.

برخورد این ایستگاه با لایه‌های جو زمین باعث شد بخش زیادی از آن بسوزد و قسمت‌هایی از آن نیز دور از مناطق مسکونی در اقیانوس غرق شود.

گفتنی است برخی کشورها نظیر ترکیه، یونان و ایتالیا احتمال داده‌اند با توجه به محاسبات انجام شده این قطعه به برخی از شهرهای این کشورها برخورد کند. در ایتالیا، فابریزیو کورسیو، رییس دپارتمان حفاظت مدنی به مردم جنوب ایتالیا توصیه کرده «محض احتیاط در خانه بمانند و در مکان های باز قرار نگیرند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size