تصویری؛ روستای سنگی «غيّه»؛ داستان یک زیبایی بی‌انتها در طبیعت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روستای «غيّه» در سعودی یکی از مکان‌های بسیار زیبایی است که بر صخره‌های صاف بنا شده است. کوه‌های روستای «غيّه» توانستند برای بیش از 200 سال زیبایی‌های الهام‌بخش آبراهه‌هایی که از قله‌های سر به فلک کشیده سرچشمه می‌گیرند، را حفظ کرده، تا تصویری زیبا از شیوه زندگی نیاکان و گذشتگان روستا را ارائه کنند.

روستای غیه
روستای غیه

«بداح البداح» فیلمبردار حرفه‌ای سعودی توانست مناظر زیبای این روستا، کوه‌ها و خانه‌های قدیمی که بر صخرهای صاف بنا شده است را مستند کند.

اگرچه این روستا از دهه هفتاد میلادی تاکنون تقریبا خالی از سکنه شده، اما هنوز حدود 35 خانه و یک مسجد باستانی در این روستا پا برجا هستند. همچنین چشمه‌ها، حوضچه‌های آب و مزارع سرسبز منطقه، هنوز زیبایی خارق‌العاده خود را حفظ کرده است .

روستای غیه
روستای غیه

طبق منابع محلی سعودی، در قدیم اهالی روستای «غيّه» با پای پیاده به مکان‌های اطراف تردد می‌کردند. مسیرهای تردد اهالی روستا با صخره‌های بسیار صاف پوشانده شده و مردم در قدیم روی صخره‌ها را گچ می‌گرفتند تا از لیز خوردن پاهایشان هنگام حرکت از مکانی به مکان دیگر جلوگیری کنند.

اهالی این روستا در قدیم زندگی خود را از طریق پرورش انواع دام‎ مانند گوسفند، گاو و مرغ و همچنین کاشت انواع غلات، گندم و جو تامین می‌کردند.

موقعيت جغرافيايى روستای غيّه

البداح فیلمبرداری که مناظر این روستا را مستند کرده در مصاحبه با «العربیه» گفت: «روستای غیه در شمال منطقه «اسیر» واقع شده است. این روستای زیبا روی فسیل‌های گدازه‌ای آتشفشان که به صورت سنگهای بسیار صاف است، قرار گرفته است.

روستای غیه
روستای غیه

البداح گفت، برای رسیدن به خانه‌هایی که بر بالای قله‌های این کوه واقع شده‌اند، حداقل دو ساعت کوهنوردی لازم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size