زندگی و روزگار عمر شریف در یک مستند غربی-شرقی

آثاری جهانی همچون «لورنس جزیرة العرب» و «دکتر ژیواگو» و «دختر بانمک»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زندگی عمر شریف، هنرپیشه فقید مصری‌، برخی از به‌یادماندنی‌ترین آثار سینمای جهان همچون «لورنس جزیرة العرب» و «دکتر ژیواگو» و «دختر بانمک» اخیرا دستمایه یک فیلم مستند غربی-شرقی قرار گرفته است.
به گزارش وبسایت «ورایتی»، این فیلم که «زندگی و روزگار عمر شریف» نام دارد و آن را مارک لطفی، فیلمساز مصری و اکسل پترسن کارگردان سوئدی، ساخته‌اند تلاش می‌کند نشان دهد که چگونه سیاست دهه 1950 مصر شخصیت پیچیده این ستاره سینمایی بین‌المللی را شکل داد.
به گفته لطفی، این بازیگر تا حدودی به دلیل فشار سیاسی دوران عبدالناصر مجبور به ترک مصر شد. تحت فشار فزاینده ایدئولوژی ملی‌گرایانه در دوران رئیس‌جمهور مصر جمال عبدالناصر، این بازیگر که در یک خانواده ثروتمند کاتولیک لبنانی‌تبار در بندر اسکندریه به دنیا آمده و نام اصلی‌اش میشل دمیتری شلهوب بود مجبور شد در دهه 1950 نام خود را به عمر شریف تغییر دهد.

عمر شريف وفاتن حمامه
عمر شريف وفاتن حمامه


وی بعد از ازدواج با فاتن حمامه بازیگر مصری در سال 1974 به دین اسلام گروید. با این وجود، از آنجایی که شریف حاضر نبود بعنوان ابزار تبلیغاتی ایدئولوژی دولت وقت مصر مورد استفاده قرار بگیرد، روزگار سختی را سپری می‌کرد، که در نهایت وی را وادار کرد زادگاهش را ترک کند. مهاجرت وی به غرب اما تصویرش را در کشورش مخدوش کرد.
گفته می‌شود شریف در روند مذاکرات بازپس‌گیری شبه جزیره سینا که در سال 1977 به توافق «کمپ دیوید» و پیمان صلح مصر و اسرائیل انجامید، نقش مهمی در گردهم آوردن رئیس‌جمهور مصر انور سادات و نخست وزیر اسرائیل مناخیم بگین بازی کرد. پترسن می‌گوید تلاش‌های شریف برای کمک به سادات نقطه عطف فیلم مستندشان است. صلح مصر با اسرائیل فرصت مناسبی برای شریف ایجاد کرد تا به خانه بازگردد، اما ترور سادات در سال 1980 امید بازگشت را از بین برد.

قدردانی از عمر شريف در همایش تئاتر عربی
قدردانی از عمر شريف در همایش تئاتر عربی


لطفی می‌گوید فیلمسازان در جریان ساختن این مستند تلاش کرده‌اند نشان دهند چگونه سیاستِ معاصر، زندگی عمر شریف را شکل داد و اینکه او چگونه با سیاست دست و پنجه نرم می‌کرد. به گفته لطفی: «ما او را ظرف ایدئولوژی در نظر می‌گیریم؛ آینه‌ای که برخورد شرق با غرب در قرن گذشته را می‌نمایاند. لذا این فیلم فراتر از یک زندگی‌نامه است. پس‌زمینه سیاسی دوران معاصر بخشی طبیعی از داستان شریف است؛ و بنابراین داستان زندگی شخصی وی نمود سیاست معاصر اوست.»

عمر شريف ىر فيلمش لورنس جزيرة العرب، به همراه پيتر اوتول
عمر شريف ىر فيلمش لورنس جزيرة العرب، به همراه پيتر اوتول
Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید