ماست فروش کردتبار ترکیه وارد باشگاه میلیاردرها شد

با در اختیار گرفتن 20 درصد از کل بازار لبنیات آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حمدی اولوکایا، مهاجر متولد یک روستای کردنشین در ارزنجان واقع در شرق ترکیه که در کودکی به چوپانی مشغول بوده است، تا دو دهه پیش حتی نمی‌توانست یک کلمه به زبان انگلیسی صحبت کند.

و به همین دلیل پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه ترکیه در رشته سیاست، برای فراگیری زبان انگلیسی در سال 1994 به دانشگاه ادلفی نیویورک رفت.

اکنون حمدی به زبان انگلیسی تسلط کامل پیدا کرده و نه تنها مسیر اقتصاد شمال ایالت نیویورک و آیداهو بلکه طرز فکر آمریکائیها را نیز نسبت به مصرف لبنیات و ماست تغییر داده و تبدیل به یکی از بزرگترین مدیران این صنعت در جهان شده است.

او همیشه در حیرت بود که چرا با اینکه آمریکایی‌ها همیشه از مزه ماست‌های یونانی و ترکی تعریف می‌کنند، ماست‌هایشان بدمزه هستند. اما اکنون، ماست‌های شرکت "چوبانی" او به سبک یونانی، در دنیا حرف اول را می‌زند و او را به یکی از میلیاردرها در آمریکا تبدیل کرده است.
به نوشته : فاینشنال تایمز"اولوکایا" بنیانگذار و مدیر اجرائی شرکت چوبانی است که 20 درصد از بازار لبنیات ماستی آمریکا را در اختیار دارد. بازاری که ارزش آن در کمتر از 6 سال از فعالیت این شرکت، 6/5 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

شرکت چوبانی هم ‌اکنون یکی از بهترین برندهای آمریکاست که در سال گذشته فقط از فروش ماست یونانی بیش از یک میلیارد دلار سود کرده است.

او کارش را به توصیه پدرش با تاسیس یک شرکت کوچک پنیرسازی‌ شروع کرد و پس از اینکه آگهی کوچک فروش یک کارخانه ماست‌سازی 90 ساله با تجهیزات کامل که در شرف تعطیلی بود، توجهش را جلب کرد به این اندیشید که کالایی مانند ماست می‌تواند فرصت آفرین باشد.

حمدی متوجه شد که یک ماست وارداتی از یونان در آمریکا به فروش می‌رسید که خیلی طرفدار داشت. او سرمایه لازم را برای خرید کارخانه نداشت و به فکر گرفتن وام کارآفرینی افتاد. سپس برنامه کسب‌و‌کار خود را طراحی کرد و برای دریافت وام به سازمان حمایت از کارآفرینان ارائه داد.

او در سال ۲۰۰۵ با دریافت یک وام از بانک ویژه کارآفرینان در آمریکا یک کارخانه قدیمی را در شمال نیویورک خریداری کرد. 5 نفر از 55 کارگر اصلی کارخانه که در آن زمان توسط او استخدام شدند، تا کنون با او کار می‌کنند.

در حال حاضر بیشترین شاغلین به کار را در بین شرکت‌های لبنیاتی جهان دارد. بیش از دوهزار نفر در شرکت چوبانی کار می‌کنند و روزانه حدود شش میلیون پوند شیر تولید می‌کند.

حمدی یک فرد ماهر را از ترکیه آورد، تا ماست را به سبک ترکی و یونانی تولید کند. او پس از آن همواره در حال رفت و آمد از نیویورک به ترکیه و یونان بود تا اینکه در اکتبر سال 2007، اولین سفارش خود را از یک فروشگاه در لانگ آیلند دریافت کرد. و به سرعت کار خود را توسعه داد و در مسیر پیشرفتی سریع قرار گرفت.

در سال 2011 این شرکت با خریداری یک شرکت در استرالیا توانست رتبه سوم را در بازار این کشور از آن خود کند و در نظر دارد برای گسترش بازار خود در بریتانیا در سال جدید اقدام کند.

ثروت حمدی که در سن 40 سالگی به سر می‌برد در نشریه فوربس حدود 1.1 میلیارد دلار اعلام شده است.

حمدی می‌گوید که موفقیتش در شناخت او از باکتری‌هایی است که برای بدن انسان مفید بوده و در شیر موجود هستند.

حمدی معتقد است "اگر مشتریان، شما و محصولاتتان را دوست داشته باشند، آنگاه آنها شما را به سرعت به اوج خواهند برد و این چیزی است که برای ما اتفاق افتاده است."

شرکت حمدی اولوکایا همچنان در حال گسترش است و خطوط تولید جدیدی را برای عرضه سایر فرآورده‌های لبنی و از جمله خط تولید شیر برای کودکان، راه‌اندازی کرده است.

شرکت او هم اکنون شرکتی بی‌رقیب در زمینه تولید ماست یونانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید