فوتبال زنان سعودی در مسیر پیشرفت روز افزون

نایب رئیس فدراسیون فوتبال سعودی از افزایش 86 درصدی تعداد بازیکنان زن ثبت‌نام شده در فدراسیون این کشور خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

لمیاء بهیان، اولین نایب رئیس زن فدراسیون فوتبال سعودی (اس‌ای‌اف‌اف)، گفت که فوتبال زنان این کشور در حال «شکستن رکوردها» است.

به گزارش «العربیه»، لمیاء بهیان که در کنوانسیون فوتبال زنان فیفا در سیدنی استرالیا سخن می‌گفت، افزود: «هر قدمی که ما بر می‌داریم، تاریخی است، موانع را شکسته و دوران جدیدی را برای فوتبال زنان با شرایط ما رقم می‌زند.»

او با ابراز خوشنودی از پیشرفت روزافزون فوتبال زنان، تأسیس لیگ برتر زنان، لیگ دسته اول زنان و توسعه تیم‌های ملی در سطوح مختلف را از جمله دستاوردهای سعودی دانست و گفت که تنها در سال 2022، تعداد بازیکنان زن ثبت‌نام شده در «اس‌ای‌اف‌اف» در مقایسه با سال 2021 از 374 به 694 و مجموعاً 86 درصد افزایش یافته است.

او افزایش تعداد باشگاه‌های زنان در سطح ملی را در همین دوره، 56 درصد اعلام و گفت که تعداد دوره‌های مربیگری برگزار شده نیز 557 درصد افزایش یافته است.

به گفته بن بهيان، بیش از 48 هزار بازیکن در لیگ مدارس، در سال تحصیلی 2022 و 2023 در میان 3660 تیم به رقابت پرداختند که همه آنها استعدادهای نوظهوری هستند که می‌توانند بازی‌ها را در سال‌های آینده به رکوردهای جدیدی برسانند.

او گفت که «اس‌ای‌اف‌اف» همچنین دارای 90 داور مبتدی زن، بیش از هزار مربی واجد شرایط و 50 بازیکن بین المللی از 20 کشور جهان است که در لیگ برتر بانوان به رقابت می‌پردازند.

تیم ملی زنان سعودی پنج ماه پیش برای اولین بار وارد رده بندی فیفا شد و «عنود الاسمری»، اولین داور بین‌المللی زن سعودی بود که توسط فیفا به رسمیت شناخته شد.

فدراسیون فوتبال سعودی، همچنین بودجه جدیدی به باشگاه‌های زنان محلی اختصاص داده است که بیش از 13 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

این بودجه، به باشگاه‌ها در جذب استعدادها، ایجاد تیم‌های جدید و خرید وسایل لازم برای شرکت در مسابقات رسمی کمک می‌کند.

شروع پایه تا لیگ‌های حرفه‌ای

به گفته بن بهیان، فوتبال زنان در سعودی طی 15 سال گذشته متحول شده است.

نایب رئیس «اس‌ای‌اف‌اف» گفت: «به رسمیت شناخته شدن فوتبال زنان، به عنوان کلید تدوین یک استراتژی موفق و بلندمدت در این تحول نقش اساسی داشت و این نشان‌دهنده تغییر در ذهنیت و اولویت‌ها در چشم‌انداز ورزشی سعودی است.»

او افزود: «فوتبال در فرهنگ مردم این کشور ریشه دوانده و از موانع جنسیتی فراتر رفته است.»

خبرگزاری سعودی نیز گزارش داد که مشارکت انبوه مردان و زنان در ورزش از 13 درصد در سال 2015 به نزدیک به 50 درصد در سال 2022 افزایش یافته است.

بنا بر همین گزارش، بیش از 80 درصد از جمعیت این کشور فوتبال بازی، تماشا یا رویدادهای آن را دنبال می‌کنند.

بن بهیان در گردهمایی فیفا گفت: «این جام جهانی شگفت‌انگیز بوده است، مخصوصاً وقتی به همه دخترانی فکر می‌کنید که روزی در حال تماشای بازی‌های جام جهانی زنان هستند و رویاهایشان را می‌بینند.»

او گفت که از طریق فوتبال، می‌توان «قدرت و آموزش» داد و رهبران و الگوها را ساخت.

او تاکید کرد: «اگر ما خواهان تغییر واقعی فرهنگی هستیم، جامعه فوتبال باید برای ایجاد تحول، درک یکدیگر، پذیرش تفاوت‌ها و گسترش درک متقابل همکاری و انسان‌ها را از صمیم قلب به هم متصل کند.»

رونمایی از یک مستند جدید

در جلسه سیدنی، بن بهیان همچنین از برنامه‌های مستندی که با همکاری فیفا و اس‌ای‌اف‌اف تهیه شده است، رونمایی کرد.

این مستند، سفر الگوهای سعودی و بازیگران کلیدی را دنبال می‌کند و با برجسته کردن مضامین دگرگونی‌های فرهنگی، کلیشه‌ها را از بین می‌برد.

به گفته بن بهیان، «این مستند، از داستان ناگفته ما پرده‌برداری و بازیکنان زن اصلی سعودی را معرفی می‌کند. این کار با هدف الهام بخشیدن به دختران نه فقط در سعودی، بلکه در سراسر جهان، برای پذیرش تفاوت‌هایشان و اتحاد از طریق عشق مشترکشان به فوتبال، انجام می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم