«فیفا» به‌رغم تردید درباره جنسیت به کاپیتان تیم ملی زنان زامبیا مجوز بازی داد

باربارا باندا، کاپیتان تیم ملی زنان زامبیا در تست تعیین جنسیت رقابت‌های جام ملت‌های 2022 آفریقا مردود شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدراسیون بین‌المللی فوتبال جهان (فیفا) به باربارا باندا، کاپیتان تیم ملی زامبیا به‌رغم «مردود شدن» او در تست تعیین جنسیت اجازه داد تا در جام جهانی زنان که ماه جاری در استرالیا و نیوزلند برگزار می‌شود، شرکت کند.

طبق گزارش نشریه بریتانیایی «دیلی‌میل»؛ باندا پیش از آغاز جام ملت‌های 2022 آفریقا در آزمایش‌های تعیین جنسیت، به‌دلیل ترشح سطوح بسیار بالای هورمون مردانه «تستوسترون» در بدنش از حضور در آن رویداد محروم شد.

در ادامه این گزارش آمده است که باندا مجاز به بازی در جام جهانی زنان شد، زیرا «فیفا» به ‌تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها اجازه داده تا با استناد به آزمایش‌های داخلی در جام جهانی 2023 استرالیا و نیوزلند حضور یابند.

این اقدام «فیفا» واکنش‌های گسترده‌ای را به‌ویژه پس از باخت تیم ملی آلمان مقابل زامبیا برانگیخت، و در روزنامه آلمانی «بیلد» به این اقدام «فیفا» پرداخته شد.

«بیلد» همچنین اشاره کرد که پیش از جام جهانی 2011 زنان آلمان، از بازیکنان خواسته شده بود که جنسیت خود را زیر نظر پزشک «فیفا» تعیین کنند.

باندا با وجود عدم حضور در جام ملت‌های 2022 زنان آفریقا، در بازی‌های المپیک 2020 توکیو حضور داشت و با هت‌تریک مقابل هلند تاریخ‌ساز شد.

باندا که در لوزاکا، پایتخت زامبیا به دنیا آمد، در سال‌های اولیه‌اش با پسران فوتبال بازی می‌کرد، زیرا آکادمی که در آن حضور داشت، تیم دختران نداشت.

تیم ملی زامبیا با تیم‌های اسپانیا، کاستاریکا و ژاپن در جام جهانی زنان همگروه است و می‌بایست در 22 ژوئیه به مصاف ژاپن برود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید