حمایت دولت برزیل و رئیس «فیفا» از وینیسیوس جونیور

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال ضمن حمایت از وینیسیوس قوانین «فیفا» برای برخورد با نژادپرستی در طول مسابقات را منتشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت برزیل با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت قاطعانه از وینیسیوس جونیور، فوق‌ ستاره برزیلی رئال مادرید، در برابر توهین‌های «نژادپرستانه» هواداران والنسیا، به‌شدت نژادپرستی در رقابت‌های لالیگا علیه این بازیکن را محکوم کرد.

در این بیانیه که دوشنبه، یکم خرداد، منتشر شد، آمده است: «ما دیگر حاضر به پذیرش یک توهین و آزار نژادپرستانه دیگر علیه وینیسیوس جونیور نیستیم. این موضوع را به اطلاع مقامات اسپانیا و لالیگا رساندیم. دولت برزیل رفتارهای نژادپرستانه چه در این کشور و چه در کشورهای خارجی را تحمل نخواهد کرد. ما تمام تلاش‌مان را به کار خواهیم گرفت تا تمامی ورزشکاران سیاه‌پوست بتوانند بدون تجربه چنین اتفاقاتی بازی کنند.»

تیم فوتبال رئال مادرید شب گذشته (یکشنبه) در حالی در چارچوب هفته سی‌وپنجم لالیگای اسپانیا در خانه والنسیا تن به شکست یک بر صفر داد که این بازی تحت‌الشعاع توهین‌های نژادپرستانه هواداران والنسیا به وینیسیوس جونیور قرار گرفت.

جانی اینفانتینو، رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی فوتبال، ظهر امروز با نتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت کامل از وینیسیوس جونیور، قوانین «فیفا» در برخورد با چنین شرایطی را تشریح کرد.

او فرایند سه مرحله‌ای «فیفا» برای مقابله با توهین‌های نژادپرستانه هواداران فوتبال در ورزشگاه‌ها را توضیح داد: «مسابقات تحت حمایت فیفا یک فرآیند سه مرحله‌ای برای پاسخگویی به موقعیت‌هایی مانند این وجود دارد. ابتدا داور باید با اعلام آن، مسابقه را متوقف کند. دوم این‌ که بازیکنان زمین را ترک می‌کنند و گوینده اعلام می‌کند که در صورت ادامه توهین‌ها، مسابقه متوقف می‌شود. بازی دوباره شروع می‌شود و ثالثاً اگر شیطنت‌ها ادامه پیدا کند، مسابقه متوقف می‌شود و حریف سه امتیاز می‌گیرد. اینها قوانینی است که باید در همه کشورها و در همه لیگ‌ها رعایت شود.»

بر اساس گزارش رسانه‌های اسپانیایی، هواداران والنسیا بارها از الفاظی همچون «میمون» و «احمق» برای خطاب قرار دادن وینیسیوس استفاده کردند.

در صحنه‌ای از بازی هواداران والنسیا به این بازیکن گفتند «وینیسیوس، برو بمیر!» که باعث شد بال برزیلی رئال مادرید در زمین گریه کند. تصاویری که بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد و بازیکنان بزرگ باشگاه‌های مختلف از شب گذشته تا امروز با انتشار پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از او حمایت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید