آرامگاه «پله» با تابوتی از طلا در سانتوس افتتاح شد

از بقایای پیکر «پله» در تابوتی طلاکاری شده درون اتاقی با مساحت 200‌ متر مربع محافظت می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آرامگاه ادسون آرانتس دوناسیمنتو ملقب به «پله»، ابر‌اسطوره فوتبال جهان، پنج ماه پس از درگذشت او در شهر سانتوس برزیل افتتاح شد.

بقایای پیکر «پله» در یک تابوت طلاکاری شده در اتاقی با مساحت 200 متر مربعی نگهداری می‌شود، مجسمه‌هایی در اندازه واقعی از او نصب و کف آن نیز با چمن مصنوعی پوشیده شده است. همچنین پرچم برزیل و سانتوس در کنار ورودی این آرامگاه نصب شده است.

علاقمندان می‌توانند از مقبره پله بازدید کنند اما می‌بایست به طور قبلی از طریق سایت آرامستان آنلاین ثبت‌نام کنند.

در سطح باشگاهی، پله به مدت 18 سال در تیم سانتوس برزیل فعالیت ورزشی می‌کرد، سه سال دیگر برای نیویورک کاسموس آمریکا بازی کرد.

او که در سال 1977 از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، در 92 دیداری که پیراهن تیم ملی برزیل را به تن داشت، موفق به به‌ثمر رساندن 77 گل برای تیم ملی فوتبال برزیل شد.
پله در 20 دسامبر 2022 پس از یک سال مبارزه با بیماری سرطان روده بزرگ در بیمارستان آلبرت انیشتن شهر سائوپائولو برزیل درگذشت.

پله که به طور گسترده به عنوان یکی از برترین بازیکنان تمام دوران فوتبال شناخته می‌شود، در رای‌گیری مجله «فرانس فوتبال» از دارندگان توپ طلا در سال 1999، به عنوان «برترین بازیکن قرن بیستم فوتبال» انتخاب شد.

تنها دارنده سه عنوان قهرمانی جام جهانی به عنوان بازیکن (1958، 1962 و 1970)، در سال 1999 نیز توسط کمیته بین‌المللی المپیک به‌عنوان بازیکن قرن بیستم برگزیده شد.
پله یا ملقب به «پرولا نگرا» (مروارید سیاه) همچنین در سال 2000 از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال «IFFHS» به عنوان بازیکن برتر جهان انتخاب شد. او در 1363 بازی موفق شد 1279 گل به‌ثمر رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید