واکنش رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا به پرونده «رشوه‌دهی» بارسلونا

لوئیس روبیالس خواستار صبر و شکیبایی تا اعلام تصمیم نهایی پرونده رشوه‌دهی «آبی‌اناری‌ها» به نایب‌رئیس کمیته داوران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا، درباره اتهامات فعلی مبنی بر پرداخت رشوه توسط باشگاه بارسلونا به انریکه نگررا، نایب‌رئیس سابق کمیته داوران «لالیگا»، خواستار صبر و شکیبایی تا روشن‌شدن این پرونده توسط مقامات قضایی شد.

نشریه اسپانیایی «ال‌موندو» در اواسط فوریه سال جاری در گزارشی اختصاصی و شوکه‌کننده، باشگاه بارسلونا را در بین سال‌های 2016 تا 2018 به پرداخت مبلغ «1.6 میلیون یورو» طی سی‌وسه تراکنش به انریکه نگررا متهم کرد.

روبیالس در بیانیه‌ای که نشریه کاتالانیایی «اسپورت» آن را منتشر کرد، خواستار پیش‌بینی نکردن رویدادها شد: «اشتباهات داوران و کمک‌داوران ویدئویی را نباید همزمان با پرونده نگررا اشتباه گرفت. اشتباهات زیادی وجود دارد و ادامه خواهند داشت، بنابراین اشتباهات داوری همیشه در فوتبال وجود داشته و در آینده نیز تکرار خواهد شد.»

رئیس فدراسیون اسپانیا ادامه داد: «به حرفه‌ای بودن فدراسیون اسپانیا و صداقت داوران شک نکنید. همه منتظر اعلام حکم دادگاه دادستان عمومی شهر بارسلونا هستیم و تا اعلام تصمیم نهایی راجع به پرونده رشوه‌دهی آبی‌اناری‌ها می‌بایست منتظر ماند. ما تا آخر پیش می‌رویم، اما مشکلات با تنش حل نمی‌شود.»

با توجه به اسناد و مدارک منتشر شده، فدراسیون فوتبال اسپانیا در 16 فوریه، با انتشار بیانیه‌ای پرونده پرداخت رشوه توسط باشگاه بارسلونا در بین سال‌های 2016 تا 2018 به مدت حداقل سه فصل به نایب‌رئیس سابق کمیته داوران را باز کرد و از دادگستری اسپانیا خواست تا در مورد این پرونده تحقیق کند.

بارسلونا در صورت محکومیت در این پرونده، با مجازات‌های متعددی همچون پس‌دادن عناوین قهرمانی، کسر امتیاز و یا حتی سقوط به دسته پایین‌تر روبرو می‌شود.

در حال حاضر باشگاه بارسلونا تنها در مظان اتهام قرار دارد و چیزی اثبات نشده است.

جریمه‌های احتمالی

در ماده 14 قوانین انضباطی ورزش که در 19 فوریه 1993 تصویب شد، برای اقداماتی نظیر تبانی، تهدید، پرداخت رشوه برای تاثیرگذاری در نتایج یک تورنمنت، جریمه‌هایی نظیر کسر امتیاز، پس دادن جام‌ها یا سقوط به دسته پایین‌تر در نظر گرفته شده است.

پرونده بارسلونا یادآور اتفاقات سال 2006 در فوتبال ایتالیا موسوم به «کالچوپولی» است. در آن زمان باشگاه یوونتوس به اتهام همکاری با کمیته داوران برای تغییر نتایج، به لیگ دسته دو سقوط کرد.

اکنون «آبی‌اناری‌ها» هم دچار وحشت شده چرا که در صورت اثبات اتهامات، ممکن است احکام سنگینی در انتظارشان باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم