اجازه مشروط رئیس فدراسیون برای ورود زنان به ورزشگاه‌ «آزادی»

رئیس فدراسیون فوتبال ایران همچون مسئولان ورزشی گذشته، نبود «زیرساخت‌های لازم» را دلیل جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه‌ها عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، دلیل عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها را نداشتن «زیرساخت‌های لازم» عنوان کرد.

تاج، ظهر سه‌شنبه، 18 بهمن، در مجمع انتخابات هیئت ‌رئیسه کردستان درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها گفت: «دلیل عدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به‌خاطر مخالفت ما با این قضیه نیست، بلکه به دلیل نبود برخی زیرساخت‌های لازم جهت حضور آنان است.»

رئیس فدراسیون فوتبال ایران همچون گذشته در ادامه مصاحبه خود برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها شرط تعیین کرد و گفت: «می‌توان از طبقه دوم ورزشگاه آزادی برای پذیرایی و حضور بانوان در مسابقات لیگ برتر فوتبال استفاده کرد.»

در تاریخ سوم شهریور سال جاری، فدراسیون فوتبال ایران پس از تهدید‌های «فیفا» مبنی بر تعلیق این نهاد، به‌طور آزمایشی و گذاشتن پیش‌شرط‌هایی به «500 زن» اجازه تماشای مسابقه فوتبال استقلال تهران و مس کرمان در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر را داد.

در سال‌های گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها صراحتا مخالفت خود برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به وزارت کشور اعلام کرده بود و این کار را ممنوع و برخلاف ارزش‌های اسلامی خوانده بود.

تاج که سال گذشته با حمایت‌ برخی رسانه‌های خاص و وساطت سپاه پاسداران طبق اسناد هک‌شده خبرگزاری «فارس» توسط گروه سایبری «بلک ریوارد» به کرسی ریاست فدراسیون فوتبال ایران تکیه زد، متعهد شده بود که تمامی دستورات رهبر جمهوری اسلامی را در حوزه فوتبال بی‌کم و کاست اجرا کند.

در آخرین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانی 2022 نیز مسابقات به شکل عجیبی از تهران به مشهد منتقل شد؛ اتفاقی که بسیاری آن را به موضوع ممانعت مقامات ایران با حضور زنان در استادیوم‌ها نسبت دادند، طوری که در این دیدار زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه و دیدن بازی فوتبال تیم ملی ایران، در مشهد پشت درهای بسته ماندند و از آنها توسط حراست استادیوم با اسپری فلفل و باتوم پذیرایی شد.

مسئولان ورزشی ایران سالهاست نبود زیرساخت‌های لازم را دلیل جلوگیری از ورود زنان به استادیوم‌هایی که در آنها مسابقات فوتبال اجرا می‌شود، عنوان می‌کنند.

در سالهای اخیر دو اتفاق خودسوزی سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» در اعتراض به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها و سرکوب زنان هوادار فوتبال در ورودی ورزشگاه مشهد از تلخ‌ترین اتفاقات پیرامون موضوع ممانعت مقامات ایران با ورود زنان به ورزشگاه‌ها بوده است.

پیش‌تر، فدراسیون بین‌المللی فوتبال جهان «فیفا» با انتشار بیانیه‌ای که در آن بر ضرورت حضور زنان در میان تماشاگران مسابقات فوتبال تاکید شده بود، به فدراسیون فوتبال ایران اولتیماتوم داده بود، در صورت عدم ورود زنان به ورزشگاه‌ها، این کشور با «محرومیت» و «تعلیق» روبرو خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید