«پله» بازیکن قرن فوتبال جهان درگذشت

تنها دارنده سه عنوان قهرمانی جام جهانی به عنوان بازیکن، در سال 1999 توسط کمیته بین‌المللی المپیک به‌عنوان بازیکن قرن بیستم برگزیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ادسون آرانتس دوناسیمنتو معروف به «پله»، اسطوره ابدی فوتبال برزیل و جهان، در سن 82 سالگی در شهر سائوپائولو درگذشت.

پله که به طور گسترده به عنوان یکی از برترین بازیکنان تمام دوران فوتبال شناخته می‌شود، از مدت‌ها قبل در حال مبارزه با بیماری سرطان بود و در چند ماه اخیر بارها برای درمان این بیماری راهی بیمارستان شده بود.

پیش‌تر و در جریان برگزاری جام جهانی 2022 قطر بود که پله برای سومین مرتبه در طول یک سال گذشته به بیمارستان آلبرت انیشتین شهر سائو‌پاولو منتقل و تحت مداوا قرار گرفت و سرانجام شامگاه پنج‌شنبه، هشت دی، درگذشت.

پله
پله

پله که از او به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و برترین بازیکنان تمام ادوار دنیای ورزش تلقی می‌شود، در رای‌گیری مجله «فرانس فوتبال» از دارندگان توپ طلا در سال 1999، به عنوان «برترین بازیکن قرن بیستم فوتبال» انتخاب شد.

او که در سال 1977 از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، در 92 دیداری که پیراهن تیم ملی برزیل را به تن داشت، موفق به به‌ثمر رساندن 77 گل برای تیم ملی فوتبال برزیل شد.

تنها دارنده سه عنوان قهرمانی جام جهانی به عنوان بازیکن، در سال 1999 نیز توسط کمیته بین‌المللی المپیک به‌عنوان بازیکن قرن بیستم برگزیده شد.

پله یا ملقب به «پرولا نگرا» (مروارید سیاه) همچنین در سال 2000 از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال «IFFHS» به عنوان بازیکن برتر جهان انتخاب شد. او در 1363 بازی موفق به‌ثمر رساندن 1279 گل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید