آرژانتین با شکست فرانسه قهرمان جام جهانی شد

این سومین قهرمانی «آلبی‌سلسته» در تاریخ رقابت‌های جام جهانی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تیم ملی فوتبال آرژانتین موفق شد با ارائه یک نمایش خیره کننده دیگر از لیونل مسی فرانسه را شکست دهد و برای سومین بار در تاریخ فاتح جام جهانی شد.

دیدار پایانی رقابت‌های جام جهانی 2022 قطر، بیست‌و‌دومین دوره از این رقابت‌ها شامگاه یک‌شنبه، 27 آذر، بین دو تیم آرژانتین و فرانسه در ورزشگاه «لوسیل» آغاز شد که در پایان یاران مسی پس از تساوی 3 بر صفر در ضربات پنالتی با نتیجه 4 بر دو به پیروزی رسیدند.

نیمه‌ نخست؛ نمایش دیوانه کننده آرژانتین

مصاف دو تیمی که هر دو برای کسب سومین قهرمانی‌شان در جام جهانی می‌جنگیدند با حملات و پرس سنگین آرژانتین آغاز شد و در دقایق ابتدایی «خروس‌ها» را با شوت‌های از را دور محک زدند، اما درخشش هوگو لوریس مانع از گل‌زنی یاران مسی شد.

شاگردان لیونل اسکالونی در دقیقه 23 از روی خطای ناشیانه عثمان دمبله صاحب ضربه پنالتی شدند که لیونل مسی با فریب دادن عوگو لوریس توپ را به تور «خروس‌ها» دوخت و «آلبی‌سلسته» را پیش انداخت.

مسی با این گل به نخستین بازیکن تاریخ تبدیل شد که در تمام مراحل یک جام جهانی از مرحله گروهی تا فینال گل‌زنی کرده است.

آرژانتینی‌ها در دقیقه 36 ضدحمله‌ای ترتیب دادند که با پاس بیرون پای زیبای لیونل مسی برای مک‌‌آلیستر آغاز شد و او با پاسی عرضی، دی‌ماریا را در موقعیت تک به تک با هوگو یوریس قرار داد و ستاره یوونتوس هم با ضربه‌ای بدون نقص گل دوم «آلبی‌سلسته» را به‌ثمر رساند.

نیمه دوم؛ طوفان پنج دقیقه‌ای کیلیان امباپه

بازی در 30 دقیقه ابتدایی نیمه دوم همچون نیمه نخست با شور و هیجان آرزانتینی‌ها دنبال شد.

امباپه سرانجام در دقیقه 70 توانست اولین شوت فرانسه به سمت دروازه آرژانتین را شلیک کند که ضربه او از پشت محوطه جریمه به اوت رفت.

موانی از سمت چپ خطرساز شد و اوتامندی پس از ورود این بازیکن به داخل محوطه جریمه او را سرنگون و مارسینیاک به سود فرانسه اعلام پنالتی کرد؛ پنالتی که امباپه پشت سر آن قرار گرفت و نتیجه بازی را 2 بر یک کرد.

توپ‌گیری عالی کومان در میانه میدان از لئو مسی و ضد حمله فرانسوی‌ها و در ادامه یک و دو موفق امباپه و موانی و شلیک دیدنی امباپه به کنج دروازه مارتینز، بازگشت خروس‌ها را رقم زد و بازی را به وقت‌های اضافه فرستاد.

وقت‌های اضافه؛ باز هم مساوی در زدن گل‌ها

آدژانتین و فرانسه هر دو در وقت‌های اضافه توسط مسی و امباپه گل‌زنی کردند تا قهرمان بیست‌دومین دوره جام جهانی همچون سال‌های 1994 و 2006 ضربات پنالتی قهرمان را مشخص کنند.

ضربات پنالتی؛ درخشش دوباره مارتینز

در ضربات پنالتی آرژانتین با نتیجه 4 بر دو به پیروزی رسید و برای سومین مرتبه بر بام جهان ایستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید