چگونه دیکتاتور پیشین اسپانیا فوتبال را ابزار تحکیم دیکتاتوری خود کرد

رقابت کلاسیک میان رئال مادرید و بارسلونا، و تا حدودی اتلتیکو بیلبائو از دوران فرانکو سرچشمه می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکومت نظامی ژنرال فرانکو گرچه تنها رژیم فاشیستی بود که پس از جنگ جهانی دوم کماکان در اروپا سرپا ماند، اما به دلیل همکاری نزدیک آن با رژیم‌های موسولینی و هیتلر در دوران جنگ و قبل از آن، در جامعه جهانی منزوی شد.

به منظور تحکیم دیکتاتوری خود در اسپانیا و ارائه تصویری متمدن در عرصه بین‌الملل، رژیم فرانکو روی فوتبال سرمایه‌گذاری کرد. رقابت کلاسیک میان رئال مادرید و بارسلونا، و تا حدودی اتلتیکو بیلبائو، از همینجا سرچشمه می‌گیرد.

بارسلونا، خاستگاه تیم فوتبال مشهور، به عنوان پایتخت کاتالونیا در دوران جنگ داخلی اسپانیا در دهه سی میلادی مهمترین دژ جمهوری‌خواهان مخالف فرانکو بود. منطقه باسک نیز که ساکنان آن از دیرباز خواهان جدایی بوده‌اند، تیم فوتبال اتلتیکو بیلبائو را داشتند، که از آن برای نمایش تمایلات سیاسی خود استفاده می‌کردند.

به منظور مقابله با نیروهای سیاسی مخالف خود که عموما در کاتالونیا و باسک مستقر بودند، فرانکو باشگاه پایتخت‌نشین رئال مادرید را پرورش داد تا نماینده ایدئولوژی و دیدگاه‌های سیاسی او باشد. با سرمایه‌گذاری سنگین دولتی و جذب ستاره‌های بزرگ جهان مثل آلفردو دی‌استفانوی آرژانتینی و تبعیدی‌های بلوک کمونیستی مثل فرانتس پوشکاش، رئال موفق شد از سال 1955 تا 1960 پنج بار متوالی قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شود.

در مواقع بروز نارضایتی و ناآرامی از رژیم در سطح کشور، تلویزیون دولتی معمولا بازی‌های فوتبال ملی و قاره‌ای، که رئال مادرید اغلب یک پای آن بود، را به‌طور زنده در سراسر اسپانیا پخش می‌کرد، و مردم بعضا چنان سرگرم فوتبال می‌شدند که مشکلات اساسی خود را فراموش می‌کردند، و فرانکو از این قضیه بهره‌برداری می‌کرد.

در حالی که رژیم فرانکو به خاطر جنایاتش در دوران جنگ داخلی توسط واتیکان و سازمان ملل متحد طرد شده بود، موفقیت رئال مادرید، به‌ویژه در سطح اروپا، تصویر یک ملت متحد و ظفرمند از اسپانیا را در چشم جهان ترسیم کرد. در حقیقت رئال به عنوان ابزار روابط عمومی برای رژیم دیکتاتوری عمل کرد، به‌طوری که فرناندو ماریا کاستیا، وزیر امور خارجه فرانکو می‌گفت رئال «بهترین سفیر»ی است که اسپانیا تاکنون داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید