اعتراض تهران به فدراسیون فوتبال آمریکا در پی حذف نشان جمهوری اسلامی در پرچم

ایران حتی با یک مساوی هم شانس صعود به مرحله یک‌هشتم نهایی را دارد، اما آمریکا باید حتما برنده بازی روز سه‌شنبه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه فدراسیون فوتبال آمریکا در حمایت از خیزش ایرانیان، پرچم جمهوری اسلامی را بدون علامت و نشان و تنها با سه رنگ سبز، سفید و قرمز نمایش داد، تهران از شکایت رسمی خود به «فیفا» خبر داد.

روز گذشته حساب رسمی فدراسیون فوتبال ایالات متحده در توییتر در حرکتی که آن را «اظهار همبستگی» با معترضان ضدحکومتی در ایران نامید، در تصویری از جدول گروه B مسابقات جام جهانی، پرچم ایران را بدون علامت «الله» و با سه رنگ سبز، سفید، قرمز نشان داده بود.

به گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، نشان «الله» که به شکل شمشیری چندشاخه طراحی شده، بعد از انقلاب اسلامگرایانه سال 1357 در ایران در وسط پرچم سنتی سه‌رنگ ایران تعبیه شد، و بسیاری از مردم ایران و مخالفان رژیم آن را نماد خشونت‌ و سرکوب می‌دانند و معتقدند که باید حذف شود.

حساب اینستاگرام تیم ملی فوتبال آمریکا که توسط فدراسیون فوتبال این کشور اداره می‌شود، در پستی درباره بازی روز سه‌شنبه با ایران، پرچم این کشور را بدون نشان جمهوری اسلامی تصویر کرد.

سخنگوی فدراسیون فوتبال ایالات متحده در این باره به «وال‌استریت ژورنال» گفت که این پست که برای اظهار همبستگی با معترضان ایرانی گذاشته شده بود، بدون مشورت با مربیان و بازیکنان تیم ملی آمریکا پست شد، و هدفش «حمایت یک‌باره» از معترضان بود، و بعد از آن قرار است از همان پرچم معمول برای ایران استفاده کنند.

با این وجود، اقدام فدراسیون آمریکا منجر به ناخرسندی و اعتراض جمهوری اسلامی شده است، به‌طوری که یک مقام فدراسیون فوتبال ایران از فدراسیون بین‌المللی فوتبال «فیفا» خواستار تحقیقات و «برخورد انضباطی» با تیم ملی آمریکا شده است.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و آمریکا روز سه‌شنبه در آخرین بازی دور گروهی خود در جریان جام جهانی قطر به مصاف یکدیگر می‌روند. ایران حتی با یک مساوی هم شانس صعود به مرحله یک‌هشتم نهایی را دارد، اما آمریکا باید حتما برنده این بازی شود.

بازی قبلی دو تیم در جریان جام جهانی 1998 فرانسه در فضایی کاملا متفاوت با نتیجه دو بر یک به نفع ایران به پایان رسید، گرچه در نهایت هر دو تیم از صعود به مرحله بعدی مسابقات بازماندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید