درخواست ملی‌پوش سابق ایرانی از «فیفا» برای اخراج ایران از جام جهانی

اخراج تیم ایران این پیام را می‌فرستد که رژیم‌هایی که ورزشکاران را تحت پیگرد قرار می‌دهند، جایی در رویدادهای ورزشی جهانی ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سردار پاشایی، کشتی‌گیر فرنگی‌کار و مربی پیشین تیم ملی کشتی ایران، در مقاله‌ای برای خبرگزاری «ان‌بی‌سی» از فدراسیون بین‌المللی فوتبال «فیفا» خواسته تا در واکنش به «جنایات» جمهوری اسلامی علیه ورزشکاران ایرانی، تیم ملی فوتبال ایران را از جام جهانی قطر اخراج کند.

به گفته وی، ورزشکاران نیز از «قساوت رژیم اسلامگرا» علیه مردم خود مستثنی نیستند، به‌طوری که در جریان خیزش مردمی ضدحکومتی جاری، جمهوری اسلامی بسیاری از ورزشکاران، شامل فوتبالیست‌هایی که از خیزش مردمی حمایت کرده بودند را تحت پیگرد قرار داده یا بازداشت کرده است.

پاشایی سپس تاریخچه‌ای از رفتار رژیم ایران با ورزشکاران منتقد یا مخالف خود از زمان انقلاب سال 1357 در ایران را بیان می‌کند، که طی آن جمهوری اسلامی بسیاری از ورزشکاران را اعدام کرده، به زندان انداخته، خانه‌نشین کرده یا از کشور فراری داده است.

مربی پیشین تیم ملی کشتی ایران همچنین خاطرنشان می‌کند که تخلفات رژیم ایران در عرصه ورزش فراتر از آزار و اذیت ورزشکاران است، و این رژیم از عرصه ورزشی بین‌المللی برای «پاکشویی» گروه تروریستی سپاه پاسداران سوءاستفاده می‌کند.

به گفته پاشایی، فیفا و دیگر نهادهای ورزشی بین‌المللی باید در برابر تعرضات جمهوری اسلامی از ورزشکاران ایرانی حمایت کنند، و اخراج تیم ملی فوتبال ایران از جام جهانی این پیام روشن را می‌فرستد که رژیم‌هایی که ورزشکاران را تحت پیگرد قرار می‌دهند، جایی در رویدادهای ورزشی جهانی ندارند.

او یادآوری می‌کند که هنگامی که فیفا می‌تواند به دلیل حمله روسیه به اوکراین، تمام تیم‌های ملی و باشگاهی روسی را از رقابت در مسابقات بین‌المللی محروم کند، محروم کردن رژیم ایران که بیش از چهار دهه است در حال شکنجه مردم خود و ظلم به ورزشکاران است، نباید کار چندان دشواری باشد.

بنابراین، به گفته پاشایی: «جهان باید رژیم اسلامگرای ایران را به دلیل جنایاتش علیه ورزشکاران ایرانی پاسخگو کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید