گاردین: چشم بستن فیفا بر کشتار مردم ایران «شرم‌آور» است

این ایده که ورزش را می‌توان از نظم سیاسی و اجتماعی و اقتصادی که آن را به وجود آورده جدا کرد، زیربنای رویکرد معیوب فیفا به جام جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین» در مقاله‌ای به بررسی حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر پرداخته و گفته در حالی که جمهوری اسلامی معترضان ضدحکومتی را به قتل می‌رساند، چشم بستن «فیفا» بر این امر و محروم نکردن فدراسیون فوتبال ایران از حضور در رقابت‌های بین‌المللی «شرم‌آور» است.

به گفته «گاردین»، برخی از رژیم‌ها مثل سوریه و میانمار مردم کشور خودشان را می‌کشند؛ و برخی دیگر مانند روسیه مردم کشورهای دیگر مثل اوکراین را می‌کشند؛ اما رژیم ایران هم مردم کشور خودش هم مردم کشورهای دیگر را می‌کشد.

به گفته این روزنامه، این حقیقت حتی بر بازیکنان تیم ملی ایران نیز آشکار شده است که رژیم قصد دارد از آنها و فوتبال برای ارائه دادن یک «چهره‌ عادی» از خود و منحرف کردن توجه اذهان عمومی جهان از بحران داخلی سوءاستفاده کند.

در برابر این سوال که چگونه ممکن است تیم ملی کشوری که مردم کشورش را قتل عام می‌کند، و به طور غیرمستقیم با مردم کشورهای دیگر در جنگ است، در جام جهانی شرکت کند، جیانی اینفانتینو، رئیس «فیفا» از یک پاسخ سرراست طفره رفت.

پس از درخواست‌های فراوان از سوی افراد و نهادهای مختلف برای محروم کردن تیم ملی ایران از جام جهانی، اینفانتینو غیرمستقیم کشورهای شرکت‌کننده در جام جهانی را تشویق کرد سیاست را از فوتبال جدا کنند و روی فوتبال تمرکز کنند.

به گفته «گاردین»، رئیس فیفا در رد درخواست‌ها برای محرومیت ایران، توضیح نداد که چگونه کمتر از یک سال قبل، فیفا روسیه را به دلیل حمله به اوکراین محروم کرد. همچنین، فیفا در دوران «آپارتاید» تیم ملی آفریقای جنوبی و در زمان جنگ بالکان تیم «یوگسلاوی/صربستان» را از بازی‌های بین‌المللی محروم کرد.

«گاردین» نتیجه می‌گیرد که این ایده «نادرست و در عین حال پایدار» که ورزش را می‌توان به ترتیبی از نظم سیاسی و اجتماعی و اقتصادی که آن را به وجود آورده جدا کرد، زیربنای «رویکرد معیوب» فیفا به جام جهانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید