گاردین: احساسات منفی علیه جمهوری اسلامی بر عملکرد تیم ملی در جام جهانی تاثیر می‌گذارد

«گاردین» معتقد است که به احتمال زیاد در جریان جام جهانی شاهد «شکاف» در تیم ملی ایران خواهیم بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین» در مقاله‌ای به بررسی این موضوع پرداخته است که چگونه «احساسات منفی» علیه جمهوری اسلامی در عرصه داخلی و صحنه بین‌المللی می‌تواند بر عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر تاثیر بگذارد.

به گفته این روزنامه، مهمترین پرسش درباره حضور ایران در جام جهانی، عملکرد فنی این تیم در برابر رقبای خود انگلیس، آمریکا و ولز نیست؛ بلکه این است که بازیکنان زیر فشار اعتراضات داخلی، واکنش خشونت‌آمیز رژیم، و درخواست‌های بین‌المللی برای محرومیت از جام جهانی چگونه رفتار خواهند کرد.

«گاردین» به مواردی از «شکاف‌های داخلی» در این باره اشاره کرده است. مثلا، هنگامی که تیم استقلال قهرمان سوپرجام باشگاه‌های ایران شد، اعضای این تیم در واکنش به وضعیت تراژیک ایران حاضر نشدند از خود شادی نشان دهند، که منجر به قطع پخش برنامه مستقیم توسط تلویزیون دولتی ایران شد.

در حرکتی مشابه، هنگامی که تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در فینال مسابقات امارات متحده عربی در برابر برزیل برنده و قهرمان جهان شد، اعضای این تیم خوشحالی نکردند، و حتی زننده گل پیروزی در حرکتی نمادین به شکل بریدن موی سر با زنان ایران اظهار همبستگی کرد، که به قطع پخش مستقیم برنامه در ایران انجامید.

علاوه بر این، تقاضاهای بسیاری از فدراسیون بین‌المللی فوتبال «فیفا» شده مبنی بر اینکه ایران را از حضور در جام جهانی محروم کند. فدراسیون فوتبال اوکراین اخیرا به خاطر تامین تسلیحات روسیه توسط ایران برای جنگ علیه اوکراین و سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم ایران، از فیفا خواستار محرومیت ایران شد.

به گفته «گاردین»، بازیکنان تیم ملی ایران تحت فشار زیادی قرار دارند. موضع گرفتن علیه رژیم خشن آسان نیست، و ممکن است عواقبی داشته باشد، و با این وجود فوتبالیست‌های زیادی در دفاع از اعتراضات مردمی علیه رژیم موضع گرفته‌اند.

بر این اساس، «گاردین» معتقد است که به احتمال زیاد در جریان جام جهانی شاهد «شکاف» در تیم ملی ایران خواهیم بود. این چیزی است که قبلا هم اتفاق افتاده است. مثلا، در جریان آخرین بازی مرحله انتخابی جام جهانی آفریقای جنوبی در برابر کره جنوبی در سئول در سال 2009، بازیکنان تیم ملی ایران در همبستگی با «جنبش سبز» مچ‌بند سبز بستند.

«گاردین» نتیجه می‌گیرد که با این تفاصیل، اگرچه جام جهانی ممکن است در تصویر بزرگ نبرد مردم ایران برای آزادی از چنگال رژیم استبدادی اهمیت بنیادی نداشته باشد، اما می‌تواند آنقدری مهم باشد که نقش کوچکی در تعیین آینده ایران ایفا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید