باشگاه بایرن مونیخ درباره امنیت بازیکنان ایرانی سابق این تیم ابراز نگرانی کرد

بایرن مونیخ درباره امنیت علی دایی، علی کریمی و وحید هاشمیان به‌دنبال حمایت آنها از خیزش ضد‌حکومتی مردم ایران که خشم مقامات رژیم جمهوری اسلامی را برانگیخته، به‌شدت نگران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باشگاه فوتبال بایرن مونیخ آلمان پس از انتشار اخباری مبنی بر بازداشت علی دایی، بازیکن سابق این تیم، برای نخستین بار به‌طور رسمی درباره وضعیت ایران ابراز نگرانی کرد.

این باشگاه شامگاه جمعه، 13 آبان، در بیانیه‌ای در پاسخ به نشریه «اشپیگل»، نوشت؛ «بایرن مونیخ بسیار امیدوار است بازیکنان سابق این باشگاه و خانواده‌هایشان در وضعیت خوبی بسر ببرند. آنان از همبستگی کامل ما برخوردار هستند.»

باواریایی‌ها همچنین از وضعیت علی کریمی و وحید هاشمیان، دیگر بازیکنان ایرانی پیشین باورایایی‌ها که اخیرا به‌طور مستمر از خیزش ضد‌حکومتی مردم ایران حمایت کرده و از سوی مسئولین، نهادها و رسانه‌های رژیم جمهوری اسلامی تهدید شده‌‌اند، به‌شدت نگران است.

در ادامه بیانیه بایرن مونیخ آمده است: «بایرن مونیخ مدتی است که به‌دلیل نگرانی درباره سلامتی سه بازیکن سابق این باشگاه با سفیر آلمان در تهران در تماس است. ما حمایت و پشتیبانی خود را اعلام کرده‌ایم و از شرایط حساس کنونی آگاه هستیم.»

علی دایی، اسطوره فوتبال جهان در فصل 98-1999 پیراهن باوارایایی‌ها را بر تن کرده بود و اکنون ممکن است از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به‌دلیل حمایت از معترضان بازداشت شود.

بنا به گزارش سازمان حقوق بشر «هه‌نگاو»، دایی هفته گذشته در شهر سقز هنگامی که می‌خواست در مراسم اربعین مهسا امینی شرکت کند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد، اما تاکنون این خبر تایید نشده است.

نشریه دولتی «جوان»، وابسته به سپاه پاسداران اخیرا و در واکنش به مواضع حق‌طلبانه علی دایی درباره قتل حکومتی «اسرا پناهی»، این اسطوره فوتبال ایران و جهان را به‌طور آشکار به قتل تهدید کرد.

جوان، ظهر چهارشنبه 27 مهر، نوشت: «تو آقای گلی، خودت را پرپر نکن! هرکس حد خود را نشناسد، هلاک گردد.»

علی کریمی، اسطوره 43 ساله فوتبال ایران که در بین سال‌های 2005 تا 2007 برای بایرن بازی می‌کرد، به دلیل حمایت مستمر از اعتراضات در ایران نیز همچون علی دایی از سوی سپاه پاسداران به قتل و زندان تهدید شد.

وحید هاشمیان، ملی‌پوش پیشین فوتبال ایران نیز به مدت یک سال در بین سال‌های 2004 تا 2005 پیراهن بایرن مونیخ را بر تن کرده بود.

فیفا درباره ایران اظهار نظر نمی‌کند

به‌دلیل نقض حقوق بشر در ایران، اخیرا درخواست‌هایی برای حذف ایران از جام جهانی قطر که از 20 نوامبر آغاز می‌شود، مطرح شده است.
در روزهای گذشته فدراسیون بین‌المللی فوتبال جهان (فیفا) به‌رغم درخواست اتحادیه فوتبال اوکراین برای حذف ایران از جام جهانی پیش‌رو که به‌دنبال پشتیبانی رژیم جمهوری اسلامی از تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین ارائه شده، تاکنون درباره وضعیت تیم‌ملی ایران در این راقبت‌ها تصمیمی اتخاذ نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم