شماری از فوتبالیست‌های ایرانی خواستار محرومیت تیم ملی از جام جهانی شدند

خشونت جمهوری اسلامی نسبت به مردم این کشور به اوج خود رسیده، به‌طوری که لازم است دنیای فوتبال به این جنایات واکنش روشن نشان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جمعی از فوتبالیست‌های برجسته ایرانی، شامل علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا، با ارسال نامه‌ای به فدراسیون بین‌المللی فوتبال «فیفا» خواستار محرومیت تیم ملی ایران از جام جهانی قطر به خاطر سرکوب معترضان ایرانی توسط جمهوری اسلامی شدند.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، موسسه حقوقی اسپانیایی «روئیز هوئرتا و کرسپو»، چهارشنبه 19 اکتبر به نمایندگی از گروهی از چهره‌های ورزشی پیشین و فعلی ایران این نامه را به فیفا فرستاده و خواسته فدراسیون فوتبال ایران از عضویت در فیفا تعلیق و تیم ملی ایران از جام جهانی قطر محروم شود.

این نامه را فوتبالیست‌های برجسته‌ای همچون علی کریمی، بازیکن سابق تیم‌های پرسپولیس و بایرن مونیخ و کاپیتان تیم ملی ایران، مهدی مهدوی‌کیا، بازیکن سابق تیم‌های پرسپولیس و هامبورگ و کاپیتان تیم ملی ایران، مهرداد پولادی، بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس، و بهشاد یاورزاده، بازیکن سابق استقلال امضا کرده‌اند.

بیانیه مطبوعاتی که همراه این نامه منتشر شده است، تاکید می‌کند که اقدامات فدراسیون فوتبال ایران، «آیین‌نامه‌ها و مقررات» فیفا را نقض می‌کند، و بنابراین فدراسیون بین‌المللی فوتبال موظف است ترتیب اثر داده و عضویت ایران را تعلیق کند.

به گفته این بیانیه: «خشونت و وحشی‌گری رژیم ایران نسبت به مردم این کشور به اوج خود رسیده است، به‌طوری که لازم است دنیای فوتبال به این جنایات واکنش روشن و جدی نشان دهد.»

بر اساس این بیانیه، پرهیز تاریخی فیفا از درگیر کردن خود در درگیری‌های سیاسی معمولا تا آنجایی قابل تحمل بوده که این مشکلات مستقیما به حوزه فوتبال سرریز نکرده باشند. اما این مسئله در مورد ایران صادق نیست، که فوتبال کاملا گرفتار سیاست گردیده و به «مکانی ناامن» برای همه تبدیل شده است.

به گفته این فوتبالیست‌های ایرانی: «زنان در ایران به‌طور پیوسته از ورود به استادیوم‌ها منع شده‌اند، و به‌طور سیستماتیک از اکوسیستم فوتبال ایران محروم مانده‌اند، و این‌ها همه عمیقا با ارزش‌ها و اساسنامه‌های فیفا در تضاد قرار دارد.»

جام جهانی قطر قرار است از 20 نوامبر تا 18 دسامبر امسال برگزار شود. بر اساس قرعه‌کشی، ایران قرار است در اولین مسابقه با انگلیس، در دومین مسابقه با ولز، و در آخرین مسابقه خود با آمریکا روبرو ‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم