روزنامه تلگراف: سپاه به‌دنبال بازداشت «مارادونای آسیا» است

کریمی با بستن دستبند سبز در بازی برگشت ایران و کره جنوبی در سئول در جریان بازی‌های انتخابی جام جهانی آفریقای جنوبی، با تظاهرات ضدحکومتی در ایران اعلام همبستگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، سپاه پاسداران ایران خواستار جلب علی کریمی، ستاره فوتبال ایران مشهور به «مارادونای آسیا»، به دلیل حمایت پُرشور وی از تظاهرات مردم ایران در اعتراض به قتل مهسا امینی شده است.

کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران که دنبال‌کنندگان و هواداران بی‌شماری در رسانه‌های اجتماعی دارد، از محبوبیت خود در نزد مردم برای حمایت از تظاهرات علیه رژیم جمهوری اسلامی استفاده کرده است.

به گفته «تلگراف»، کریمی «اولین سلبریتی» ایرانی بود که «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی را مقصر مرگ مهسای 22 ساله معرفی کرد و به میلیون‌ها دنبال‌کننده‌اش گفت که روایت خانواده‌ مهسا را باور می‌کند که او بر اثر جراحات وارده پس از ضرب و شتم به دست پلیس مذهبی جان خود را از دست داده است.

مهاجم سابق بایرن مونیخ، که بابت علاقه شدید مردم ایران به فوتبال به عنوان یک «اسطوره» شناخته می‌شود، از آن زمان حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را به تریبونی برای تشویق تظاهرات مردمی علیه جمهوری اسلامی و به اشتراک گذاشتن تصاویر و فیلم‌های تظاهرات تبدیل کرده است.

کریمی روز شنبه در توییتر و ایستاگرام خطاب به نیروهای مسلح ایران نسبت به تلاش آنها برای سرکوب مردم هشدار داد و گفت: «شما سربازان میهن هستید، و مسئول حفاظت از جان شهروندان ایران هستید، نه اینکه آنها را از بین ببرید.»

به گفته «تلگراف»، کنش‌گری فزاینده کریمی در راستای براندازی جمهوری اسلامی و استقرار دموکراسی در ایران توجه دستگاه‌های امنیتی رژیم را جلب کرده است. خبرگزاری «فارس»، سخنگوی سپاه پاسداران، روز جمعه کریمی را «آشوبگر» خواند و از وزارت اطلاعات و قوه قضائیه ایران خواست تا با وی «برخورد» کنند.

کریمی اولین بار در سال 2009 در اوج «جنبش سبز» در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، با بستن دستبند سبز در بازی برگشت ایران و کره جنوبی در سئول در جریان بازی‌های انتخابی جام جهانی آفریقای جنوبی، با تظاهرات ضدحکومتی در ایران اعلام همبستگی کرد.

از آن زمان، وی در بسیاری از کارزارهای مخالفت با سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای رژیم ایران، شامل ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها و حمایت رژیم از گروه‌های شبه‌نظامی در لبنان، عراق و نوار غزه شرکت داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید