تایید محرومیت چهار ساله جودوی ایران توسط دادگاه بین‌المللی ورزش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پیش از این، فدراسیون جهانی جودو، ایران را به‌دلیل «دخالت سیاست در ورزش، نقض مکرر مقررات بین‌المللی و اعمال تصمیمات نژادپرستانه» در عدم انجام مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی، از هرگونه فعالیت بین‌المللی محروم کرده بود.

دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش، محرومیت چهار ساله فدراسیون جودو ایران از سوی فدراسیون جهانی را تایید کرد.

بالاترین نهاد قضایی در ورزش، پنج‌شنبه 10 شهریور، با ارسال نامه‌ای الکترونیکی شکایت و اعتراض فدراسیون جودوی ایران از فدراسیون جهانی را رد و حکم نهایی خود را ابلاغ کرد.

به‌ گزارش خبرگزاری «ایسنا»، در نامه الکترونیکی دادگاه «CAS» به فدراسیون جودو آمده است: «شکایت ایران در مورد رای صادر شده از سوی دادگاه حکمیت ورزش، رد شده است و محرومیت چهار ساله ایران تا پایان شهریور سال 1402 ادامه خواهد داشت.»

فدراسیون جهانی جودو «IJF»، در سال 2019، ایران را به‌دلیل «دخالت سیاست در ورزش، نقض مکرر مقررات بین‌المللی و اعمال تصمیمات نژادپرستانه» در عدم انجام مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی، به‌مدت چهار سال محروم کرده بود.

ورزشکاران ایرانی مدت‌هاست که اجازه مبارزه با حریفان اسرائیلی را از سوی مسئولان جمهوری اسلامی دریافت نمی‌کنند.

در سال‌های اخیر ورزشکاران ایرانی به‌خصوص در دو ورزش‌ جودو و کاراته پیش از بازی با حریفان اسرائیلی خود را به مصدومیت زده و یا به ناچار مجبور به کناره‌گیری از مسابقه می‌شدند.

این در حالی است که باخت عمدی در مسابقات ورزشی، نقض مقررات محسوب می‌شود و می‌تواند با جریمه و محرومیت‌های سنگین همراه شود.

افشاگری و مهاجرت سعید مولایی

سعید مولایی، جودکای پیشین تیم‌ملی ایران، در جریان مسابقات قهرمانی 2019 جودوی جهان در ژاپن، علیه فدراسیون جودوی ایران افشاگری کرد و گفت که تحت فشارهای مستقیم رئیس فدراسیون و مقامات جمهوری اسلامی، مجبور به «شکست مصلحتی» برابر حریفش شد تا از مبارزه با حریف اسرائیلی که در مرحله بعد باید با او روبرو می‌شد، جلوگیری شود.

پس از این افشاگری، مولایی به کشور آلمان پناهنده شد.

او به عنوان نمایندهٔ مغولستان مدال نقره المپیک تابستانی 2020 توکیو در وزن 81- کیلوگرم را به دست آورده و سابقه حضور در المپیک 2016 ریو به عنوان نماینده ایران را در کارنامه دارد.

انصراف کاراته ایران از مسابقات جهانی و لیگ‌های کاراته وان

در روزهای‌ گذشته ابتدا قرار بود که تیم‌ملی ایران به لیگ کاراته وان باکو اعزام نشود، اما با نظر حراست وزارت ورزش، فدراسیون کاراته ایران اعلام کرد که در مسابقات مذکور حضور خواهد یافت.

در گزارش خبرنگار تلویزیون «ایران‌انترنشنال» آمده است، در وزن‌های 60- و 84+ هیچ کاراته‌کای از ایران اعزام نمی‌شود و این به‌دلیل ترس از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی است.

در وزن 84+، سجاد گنج‌زاده، دارنده مدال طلای المپیک 2020 توکیو به دلیل حضور ورزشکار اسرائیلی در این وزن و احتمال رویارویی با آن از اعزام به لیگ کاراته وان باکو باز ماند.

پس از المپیک 2022، تیم‌ملی کاراته ایران در هیچ‌کدام از لیگ‌های کاراته وان و مسابقات جهانی شرکت نکرده و دلیل آن هم حضور اسرائیل در همه این مسابقات بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید