متهم پرونده «ویلموتس» رئیس فدراسیون فوتبال ایران شد

از مهم‌ترین تخلفات مهدی تاج در نخستین دوره خود می‌توان به فساد در عقد قرارداد با مارک ویلموتس اشاره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مهدی تاج، به‌‌عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران برگزیده شد.

پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، سرانجام مجمع عمومی انتخاباتی فدراسیون فوتبال، صبح سه‌شنبه 7 شهریور در مرکز همایش‌های صدا‌وسیما برگزار و مهدی تاج با کسب 51 رای و اکثریت آرا برای دومین بار رئیس فدراسیون فوتبال ایران شد.

میرشاد ماجدی و عزیزالله محمدی، به‌ترتیب 25‌ و‌ 4 رای کسب کردند. مهدی محمدنبی با 64 و منصور قنبرزاده با 58‌ رای به‌عنوان نائب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.

انتخاباتی بی‌برنامه

این انتخابات در حالی برگزار شد که حوالی ساعت 1‌ بامداد امروز از سوی دبیرکل فدراسیون لغو شده بود و سپس، با وتو شدن درخواست دبیرکل از سوی هیئت‌ رئیسه، ساعت 4 صبح اعلام شد، انتخابات طبق برنامه برگزار خواهد شد.

تاج که پیش از این در بین سال‌های 95 تا 98 به مدت 3 سال سکان‌دار فدراسیون فوتبال بود، اکنون با برگزاری خارج از برنامه انتخابات، برای دوره‌ای 2.5 ساله به ریاست فدراسیون باز خواهد گشت.

مهدی تاج پس از جنگ ایران و عراق، با حفظ سمت در سپاه پاسداران ایران، به سمت‌هایی مانند قائم‌مقام و مسئول اداره کل بازرگانی استان اصفهان، معاونت فروش و صادرات شرکت سهامی ذوب‌آهن و سپس فولاد مبارکه سپاهان، مدیرعاملی و عضو هیئت مدیره فولاد غدیر و ریاست هیئت‌مدیره شرکت فولاد متیل رسید.

قرارداد «ویلموتس»

تاج با حضور مارک ویلموتس در ایران قرارداد او را کم‌تر از یک میلیون دلار در سال اعلام کرده بود که پس از مدتی مشخص شد فدراسیون فوتبال ایران برای هر سال حضور ویلموتس بر روی نیمکت تیم ملی، مبلغی بیش از دو میلیون یورو به وی تعهد مالی داده است.

جریمه سنگین «فیفا»

فدراسیون فوتبال ایران اخیراً با تایید دادگاه عالی ورزش از سوی «فیفا» به پرداخت 3 میلیون و 325 هزار یورو به «مارک ویلموتس» سرمربی پیشین تیم‌ملی ایران محکوم شد.

ویلموتس، در خرداد 1398 و در زمان ریاست تاج به‌عنوان سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران برگزیده و در آذر همان سال با فسخ قرارداد از ایران جدا شد.

پس از فسخ قرارداد و جدایی وی از تیم‌ملی فوتبال ایران، نحوه انعقاد و مبلغ قرارداد وی مورد بحث قرار گرفت و پس از یک جنجال رسانه‌ای گسترده، بسیاری از کارشناسان فوتبال و نمایندگان مجلس، قرارداد سرمربی بلژیکی تیم‌ملی فوتبال ایران را به عنوان یک فساد بزرگ اقتصادی نامگذاری کردند.

فولاد مبارکه

در روزهای‌ گذشته، سندی دیگر از تخلفات مهدی تاج، این‌بار در پرونده فولاد مبارکه منتشر شد که بر اساس آن رئیس فعلی فدراسیون فوتبال از اعاده به خدمت غیرقانونی در شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیش از 900 میلیون تومان کسب کرده است.

این سند در گزارش تحقیق و تفحص مجلس منتشر شده است
این سند در گزارش تحقیق و تفحص مجلس منتشر شده است
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید