با فشار فیفا «500 بلیت» سهم زنان در «یک مسابقه» فوتبال ایران شد

فیفا در آخرین نامه خود به تهران، برای رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها، فدراسیون فوتبال ایران را تحت فشار قرار داد و از مسئولان ورزش در این کشور خواست هرچه سریعتر این ممنوعیت برداشته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از گذشت چند ماه از نامه فدراسيون بین‌المللی فوتبال (فيفا) به مقامات ورزشی ایران، که در آن بر ضرورت حضور زنان در میان تماشاگران مسابقات فوتبال تاکید شده بود، خبرگزاری‌های ایران خبر دادند که «500 زن» می‌توانند برای تماشای مسابقه فوتبال استقلال تهران و مس کرمان که قرار است، پنج‌شنبه 3 شهریور برگزار شود، در استادیوم آزادی حضور یابند.

همزمان، مجید شهیدی، مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان ایران گفت که «برای نخستین بار یکی از دیدارهای لیگ برتر با حضور تماشاگران زن در ایران برگزار خواهد شد.»

شهیدی افزود: «تنها تعداد محدودی از هواداران زن می‌توانند با تهیه بلیت از طریق سامانه فروش بلیت رقابت‌ها، دیدار تیم‌های استقلال و مس کرمان را از نزدیک تماشا کنند».

فیفا در آخرین نامه خود به تهران، برای رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها، فدراسیون فوتبال ایران را تحت فشار قرار داد و از مسئولان ورزش در این کشور خواست هرچه سریعتر این ممنوعیت برداشته شود. اما حمید سجادی، وزیر ورزش، مدعی شد که نامه فیفا در حد «پیشنهاد» است.

این در حالی است که سهیل مهدی، مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ، گفته بود که نامه فیفا درباره تماشاچیان زن «الزام‌آور» است.

پیش از این نیز فیفا با انتشار بیانیه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران اولتیماتوم داده بود، در صورت عدم ورود زنان به ورزشگاه‌ها، این کشور با «محرومیت» روبرو خواهد شد.

مسئولان ورزشی ایران سالهاست نبود زیرساخت‌های لازم را دلیل جلوگیری از ورود زنان به استادیوم‌هایی که در آنها مسابقات فوتبال اجرا می‌شود، عنوان می‌کنند.

در آخرین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در مقدماتی جام جهانی 2022 نیز مسابقات به شکل عجیبی از تهران به مشهد منتقل شد؛ اتفاقی که بسیاری آن را به موضوع ممانعت مقامات ایران با حضور زنان در استادیوم‌ها نسبت دادند، طوری که در این دیدار زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه و دیدن بازی فوتبال تیم ملی ایران، در مشهد پشت درهای بسته ماندند و از آنها توسط حراست استادیوم با اسپری فلفل پذیرایی شد.

در سالهای اخیر دو اتفاق خودسوزی سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» در اعتراض به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها و سرکوب زنان هوادار فوتبال در ورودی ورزشگاه مشهد از تلخ ترین اتفاقات پیرامون موضوع ممانعت مقامات ایران با ورود زنان به ورزشگاه‌ها بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size