پادشاهی عربی سعودی برای میزبانی بازی‌های آسیایی زمستانی 2029 درخواست داد

وزیر ورزش سعودی ارائه درخواست برای میزبانی بازی‌های زمستانی آسیایی را نشانه برخورداری این پادشاهی از تنوع جغرافیایی، زیست‌محیطی و منابع طبیعی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته المپیک و پارالمپیک کشور پادشاهی عربی سعودی از ارائه درخواست رسمی خود به شورای المپیک آسیا برای میزبانی بازی‌های آسیایی زمستانی 2029 خبر داد.

این کمیته شامگاه چهارشنبه 12 مرداد، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد دهمین دوره بازی‌های آسیایی زمستانی را در منطقه «تروجینا» در شهر رویایی در حال احداث «نیوم» برگزار کند.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در اوایل مارس گذشته، این منطقه را به عنوان یک مقصد گردشگری کوهستانی در شهر نیوم در شمال غرب کشورش معرفی کرد.

این درخواست شامل ارائه چشم‌انداز بلندپروازانه مقامات سعودی در معرفی تروجینا به عنوان نامزد میزبانی بزرگ‌ترین رویداد ورزشی فصل زمستان قاره آسیا است که طی آن انتظار می‌رود بیش از 32 کشور آسیایی در برجسته‌ترین رویداد زمستانی این قاره در سعودی شرکت کنند.

در صورت اعطای میزبانی و برگزاری آن در تروجینای نیوم، سعودی به‌عنوان نخستین کشور غرب آسیایی میزبان بازی‌های زمستانی این قاره لقب خواهد گرفت.

هشت دوره پیشین این رویداد ورزشی طی سال‌های 1986 تا 2017، در کشورهای ژاپن، چین و کره‌جنوبی در شرق قاره و قزاقستان در آسیای میانه برگزار شده بود. نهمین دوره این رویداد قرار است در ابتدای سال 2025 در کشور کره‌جنوبی برگزار شود.

در همین راستا، شاهزاده عبدالعزیز بن ترکی الفیصل، وزیر ورزش و رئیس کمیته المپیک و پارالمپیک سعودی ارائه درخواست کشورش برای میزبانی بازی‌های زمستانی آسیایی را در جهت معرفی تنوع جغرافیایی، زیست‌محیطی و ثروت‌های طبیعی دانست که این پادشاهی از آن برخوردار بوده و می‌خواهد آن را با تمام جهان به اشتراک بگذارد.

شایان ذکر است که دفتر اجرایی شورای المپیک آسیا در اوایل اکتبر آینده در کشور کامبوج تشکیل جلسه خواهد داد و پس از آن نیز، مجمع عمومی شورای المپیک آسیا به‌عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در رابطه با اعطای حق میزبانی دوره‌های مختلف بازی‌های آسیایی تابستانی و زمستانی، چهارم همان ماه میزبان رقابت‌های مذکور در سال 2029 را معرفی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید