خداحافظی غیرمنتظره زن شماره یک تنیس جهان

اشلی بارتی در‌ حالی‌ تصمیم به بازنشستگی گرفت که در ژانویه گذشته فاتح رقابت‌های اوپن استرالیا شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اشلی بارتی، زن شماره یک تنیس جهان در خبری غیرمنتظره از دنیای تنیس حرفه‌ای کناره‌گیری کرد.

بارتی، دارنده 3 عنوان «گرند اسلم» صبح چهارشنبه 23 مارس با انتشار پیام ویدیویی در سن 25 سالگی از دنیای تنیس خداحافظی کرد.

او در حالی تصمیم به بازنشستگی گرفت که سال 2022 را با 11 پیروزی متوالی و کسب سومین گرند اسلم در ملبورن آغاز کرده بود.

بارتی در اینستاگرام‌ شخصی خود عنوان کرد: «امروز روز سخت و احساسی برای من است چراکه در حال اعلام بازنشستگی از تنیس هستم. زمان آن فرا رسیده است که بروم.»

این بازیکن استرالیایی در حالی‌که اشک می‌ریخت، افزود: «من خیلی خوشحالم و آماده هستم و اکنون در قلبم می‌دانم که به عنوان یک فرد، تصمیم درستی است.»

انجمن تنیس زنان «وی‌تی‌ای» در توییتی در واکنش به این خبر شوکه‌کننده نوشت: «از این‌که سفیر باورنکردنی برای این ورزش و زنان در سراسر جهان هستید، متشکریم. دلمان خیلی برایت تنگ خواهد شد.»

زن شماره یک جهان، سه عنوان قهرمانی گرند اسلم انفرادی در رقایت‌های رولان گاروس 2019، ویمبلدون 2021 و مسابقات آزاد استرالیا 2022 را در کارنامه خود دارد.
بارتی در ژانویه گذشته با قهرمانی در مسابقات «اوپن استرالیا» به حسرت استرالیایی‌ها پایان داد و پس از 44 سال عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را در خاک این کشور نگه داشت.

استرالیایی‌ها 44 سال بود که نتوانسته‌اند جام نخستین گرند اسلم فصل را در خانه نگه دارند، اما اکنون بارتی با کسب عنوان قهرمانی به دومین بازیکن کشورش تبدیل شد که پس از کریس اونیل در سال 1978 قهرمان این مسابقات می‌شود.

بارتی، دومین زن شماره یک تنیس جهان است که در زمان صدرنشینی در جدول رده‌بندی تنیس زنان تصمیم به بازنشستگی می‌گیرد.

ژوستین هنین، تنیسور پیشین بلژیکی در سال 2008 نیز کار مشابه‌ای را انجام داد و به دنبال چند ناکامی در آغاز فصل در 25 سالگی از دنیای تنیس خداحافظی کرد.

از مهم‌ترین دستاوردهای هنین می‌توان به 7 عنوان قهرمانی در رقابت‌های گرند اسلم اشاره کرد که شامل 4 قهرمانی در رقابت‌های رولان گاروس، 1 اوپن استرالیا و 2 آزاد آمریکا می‌شود. او همچنین دو مرتبه برنده رقابت‌های پایان فصل (1500 امتیازی) و نیز مدال طلای المپیک تابستانی 2004 یونان شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم