استقبال کنش‌گران ایرانی از عدم صدور ویزا برای رئیس فدراسیون کشتی ایران

دبیر که در رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی خواهان نابودی آمریکاست، خود اجازه اقامت دائم آمریکا یا «گرین کارت» دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنشگران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از عدم صدور ویزای آمریکا برای علی‌رضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران استقبال کردند.

روزنامه «جروزالم پست»، سه‌شنبه اول فوریه، به نقل از خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران ایران گزارش داد، وزارت خارجه آمریکا حاضر به صدور روادید برای رئیس فدراسیون کشتی ایران نشد. دبیر گفت در صورت عدم صدور ویزا، دیدار دوستانه لغو می‌شود.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود به علی‌رضا دبیر که از شعار «مرگ بر آمریکا» حمایت می‌کند، ویزا نداده و او را از ورود به ایالات متحده برای شرکت در مسابقه دوستانه میان تیم‌های ملی کشتی ایران و آمریکا در تگزاس در 12 فوریه منع کرده است.

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ایرانی-آمریکایی و فعال حقوق زنان در این باره در حساب توییتر خود نوشت: «'مرگ بر آمریکا' جلوی آمدن علی‌رضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران به آمریکا را گرفت. او از قاسم سلیمانی جنایتکار جنگی هم طرفداری می‌کند.»

«جروزالم پست» ماه گذشته گزارش داده بود که دبیر، که در رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی خواهان نابودی آمریکاست، خود اجازه اقامت دائم آمریکا یا «گرین کارت» دارد. دبیر بعدا مدعی شد که گرین کارت خود را پس داده است.

سردار پاشایی، سرپرست اسبق تیم ملی کشتی فرنگی ایران در این باره به «جروزالم پست» گفت: «ما ورزشکارانی که به خاطر تبعیض‌های فراوان ایران را ترک کردیم، از حرف‌های دبیر شوکه شدیم. بلافاصله از فدراسیون کشتی آمریکا خواستیم تا این مسابقه را لغو کند، اما متاسفانه فدراسیون در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرد و کاملا ساکت ماند.»

پاشایی افزود: «ما از دولت آمریکا می‌خواهیم به کسانی که مرگ بر آمریکا می‌گویند ویزا ندهد. خوشحالیم که مقامات آمریکایی به کسی که نفرت‌پراکنی می‌کند و مردم را به حمایت از یک سیاست نادرست دعوت می‌کند، اجازه ورود به خاک آمریکا ندادند. ما امروز نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا می‌فرستیم و در آن تاکید می‌کنیم کسانی که از دیوار سفارت آمریکا بالا می‌روند یا مرگ بر آمریکا می‌گویند را نباید به آمریکا راه داد.»

پیش از این، شماری از کنش‌گران و ورزشکاران سابق ایرانی در واکنش به اظهارات دبیر، در نامه‌ای به فدراسیون کشتی آمریکا خواهان لغو مسابقات ایران و آمریکا شده بودند.

علیرضا دبیر که در المپیک سال 2000 سیدنی مدال طلا را از آن خود کرد، در چند سال گذشته همواه شعار «مرگ بر آمریکا» را تکرار می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید