درخواست شماری از کنش‌گران ایرانی برای لغو مسابقات کشتی ایران و آمریکا

یکی از اعضای کمپین «اتحاد برای نوید» در اظهاراتی به اعزام تروریست‌ها تحت پوشش سفیر، دیپلمات و ورزشکارانی مانند جواد فروغی، عضو تیم تیراندازی و عضو سپاه پاسداران ایران اشاره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از کنش‌گران و ورزشکاران سابق ایرانی در واکنش به اظهارات علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای به فدراسیون کشتی آمریکا خواهان لغو مسابقات ایران و آمریکا شدند.

علیرضا دبیر پیش از برگزاری مسابقات دوستانه بین این دو کشور در 12 فوریه، در مصاحبه‌ای بر عملی کردن شعار «مرگ بر آمریکا» تاکید کرد.

به‌دنبال واکنش‌های گسترده به این اظهارنظر، شبکه آمریکایی «فاکس‌نیوز» فاش کرد که دبیر مجوز اقامت دائم «گرین‌کارت» در آمریکا را دارد.

سردار پاشایی، از قهرمانان سابق کشتی ایران و دارنده مدال طلای جهانی که هم‌اکنون در کمپین «اتحاد برای نوید» مشغول به‌فعالیت است، در توییتی گفت که این کمپین در نامه خود به فدراسیون کشتی آمریکا، این ویدیوی مصاحبه را نیز ضمیمه کرده و خواهان لغو مسابقات بین این دو کشور شده است.

پاشایی در این توییت، دلایل دیگری از جمله حذف ورزشکاران زن ایرانی از مسابقات، اعدام نوید افکاری و استفاده رسانه‌ای از این مسابقات را برای درخواست خود ارائه کردند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه 10 ژانویه در واکنش به انتقادات اخیر از دبیر، ادعا کرد که طرح مسئله گرین‌کارت علیرضا دبیر، «سیاسی‌کردن» ورزش است.

در همین زمینه خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران هشدار داد، چنانچه ویزای دبیر صادر نشود، ایران این مسابقات را لغو خواهد کرد.

پاشایی در اظهاراتی به اعزام «تروریست‌ها» تحت پوشش سفیر، دیپلمات و ورزشکارانی مانند جواد فروغی، عضو تیم تیراندازی و عضو سپاه پاسداران ایران نیز اشاره کرد.

علیرضا دبیر که در المپیک سال 2000 سیدنی مدال طلا را از آن خود کرد، در چند سال گذشته همواه شعار «مرگ بر آمریکا» را تکرار می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید