درخواست تجدید نظر محرومیت تیم جودوی ایران به‌دلیل عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی

مادامی که سیاست‌های «تبعیض‌آمیز» جمهوری اسلامی در قبال ورزشکاران اسرائیلی تغییر نکند، حکم محرومیت بر جای خواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدراسیون جودوی ایران، درخواست تجدیدنظر خود بابت محرومیت چهارساله تیم ملی این کشور از مسابقات بین‌المللی به‌دلیل امتناع اجباری ورزشکاران این کشور از رویارویی با حریفان اسرائیلی را تقدیم «دادگاه حکمیت ورزش» کرد.

به گزارش خبرگزاری «سی.بی.اس» کانادا، سه‌شنبه، 23 نوامبر2021، دادگاه حکمیت ورزش اعلام کرد درخواست تجدیدنظر ایران علیه حکم محرومیت فدراسیون بین‌المللی جودو را از طریق کنفرانس ویدیویی شنیده است، و انتظار دارد که حکم خود را طی هفته‌های آتی اعلام کند.

پس از آن که سعید ملایی، ملی‌پوش و قهرمان پیشین تیم ملی جودوی ایران، با ادعای اینکه مقامات ایرانی به او دستور داده بودند در مسابقات قهرمانی جهان 2019 برای جلوگیری از رویارویی با حریف اسرائیلی در مرحله بعدی مسابقات، از حریف خود شکست بخورد، فدراسیون بین‌المللی جودو، ایران را از مسابقات بین‌المللی محروم کرد.

ملایی ابتدا به آلمان پناهنده شد، و سپس مجوز کمیته بین‌المللی المپیک به منظور رقابت برای تیم ملی مغولستان را دریافت کرد. او در المپیک 2020 توکیو در ماه ژوئیه سال جاری، در وزن 81 کیلوگرم روی تشک رفت و به مدال نقره دست یافت.

او در گفت‌وگو با «کانال ورزش» اسرائیل بلافاصله پس از مسابقه فینال، مدال نقره خود که اولین مدال وی در المپیک بود را به اسرائیل تقدیم کرد و بابت حمایت‌هایی که در طول سال‌ها از اسرائیل دریافت کرده، از این کشور سپاسگزاری کرد.

فدراسیون بین‌المللی جودو ابتدا تیم ملی جودوی ایران را به مدت نامحدود از حضور در مسابقات بین‌المللی محروم کرد، و گفت مادامی که سیاست‌های «تبعیض‌آمیز» جمهوری اسلامی در قبال ورزشکاران اسرائیلی تغییر نکند، حکم محرومیت بر جای خواهد ماند.

دادگاه حکمیت ورزش بعدا حکم فدراسیون بین‌المللی جودو را نقض کرد، و محرومیت ایران را به چهار سال کاهش داد. این محرومیت موقت، که اگر مقامات ایرانی دست از سیاست‌های تبعیض‌آمیز خود بردارند، می‌تواند لغو شود، از سپتامبر 2023 آغاز خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید