فدراسیون فوتبال آسیا: جنسیت دروازه‌بان تیم فوتبال زنان ایران «مونث»‌ است

پیشتر فدراسیون فوتبال اردن خواستار تحقیق درباره «جنسیت» زهره کودایی شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدراسیون فوتبال آسیا در پاسخ به تحقیق درباره «جنسیت» زهره کودایی، دروازه‌بان تیم فوتبال زنان ایران، اعلام کرد که تحقیقات انجام شده ثابت کرد که «جنسیت» این ورزشکار «مؤنث» است.

پس از دیدار دو تیم ملی بانوان ایران و اردن در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های 2022 آسیا که اوایل سال آینده در کشور هند برگزار می‌شود، رسانه‌های اجتماعی و نشریه‌های بین‌المللی، «جنسیت» کودایی را زیر سوال برده بودند.

شاهزاده علی الحسین، رئیس فدراسیون فوتبال پادشاهی اردن، یک‌شنبه، 14 نوامبر، رسما با ارسال نامه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کرد که درباره «جنسیت» سنگربان تیم ملی فوتبال زنان ایران تحقیق کند.

در بیانیه فدراسیون فوتبال اردن نیز آمده است که اگر این گمانه‌زنی‌ها درست باشد، مساله بسیار جدی است و کنفدراسیون فوتبال آسیا «باید از خواب بیدار شود.»

در این نامه همچنین اتهاماتی درباره «سابقه دست‌کاری در مسائل جنسیتی و دوپینگ در تیم ملی فوتبال زنان ایران اشاره شده است.»

در پاسخ به این شکایت، فدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که تحقیقات انجام شده نشان داد که جنسیت این ورزشکار «مؤنث» است.

مریم ایراندوست، سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران، پیشتر ضمن رد ادعای فدراسیون فوتبال اردن و گمانه‌زنی‌های اخیر نشریه‌های بین‌المللی درباره «جنسیت» کودایی به تارنمای خبری «خبر آنلاین» گفته بود: «برایم کاملا مشخص بود که این حرف‌ها و شایعه‌ها، بهانه‌ای برای عدم پذیرش شکست مقابل ‌ تیم ملی فوتبال زنان ایران است.»

گفتنی است تیم ملی فوتبال زنان ایران، شنبه 25 سپتامبر 2021، با غلبه بر اردن در ضربات پنالتی توانست برای نخستین‌بار به جام ملت‌های زنان آسیا صعود کند.

او افزود: «می‌خواهم تأیید کنم که قبل از شروع مسابقات مقدماتی آزمایش‌های لازم را انجام دادیم، زیرا کادر پزشکی پس از آزمایش های ضروری و لازم، تک تک ملی پوشان را از نظر هورمونی و تستسترون مورد بررسی دقیق قرار داد تا در این باره اصلا دچار مشکل نشویم.»

کودایی، کاپیتان تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان است و از سال 1388 به عضویت این تیم در آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید