دادستانی سوئیس «سپ بلاتر» و «میشل پلاتینی» را به کلاهبرداری متهم کرد

چندی پیش نیز دادستانی سوئیس، بلاتر را به سو‌ءاستفاده از قدرت، دریافت وجوه نقدی و جعل اسناد متهم کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستانی سوئیس، «سپ بلاتر» و «میشل پلاتینی»، دو عضو ارشد پیشین فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) را به‌‌دلیل توافق غیرقانونی برای پرداخت جنجال‌برانگیز دو میلیون فرانک سوئیسی، به کلاهبردای متهم کرد.

دفتر دادستانی کل کشور سوئیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که «یوزف سپ بلاتر را علاوه بر سو‌ءاستفاده از قدرت، دریافت وجوه نقدی و جعل اسناد، به کلاهبرداری نيز متهم می‌کند.»

در این بیانیه نیز آمده است که «میشل پلاتینی نیز به جعل اسناد و کلاهبرداری متهم است.»

دادستانی سوئیس در پایان این بیانیه‌ عنوان کرده که «مبلغ جنجال‌برانگیز دو میلیون فرانک سوئیسی به دارایی‌های «فیفا» آسیب زد و پلاتینی را به‌طور غیر مشروع و مشکوکی غنی کرده‌ است.

این پرونده پیرامون درخواست کتبی پلاتینی از فیفا در ژانویه 2011 بود؛ درخواستی که به منظور دریافت دستمزد معوق خود در ازای فعالیت به عنوان مشاور رئیس فیفا در نخستین دوره ریاست بلاتر(1998 تا 2002) ارائه شده بود.

بلاتر ظرف چند هفته اجازه پرداخت این مبلغ را به فیفا داد. طبق قوانین جزائی سوئیس، کلاهبرداری برای منافع شخصی؛ جریمه نقدی و 5 سال زندان را به دنبال دارد.

پس از بالاگرفتن اتهامات فساد مالی و رشوه‌خواری در فیفا و همین‌طور بازداشت شدن نزدیک به 10 تن از مقامات عالی‌رتبه فیفا، دادستانی سوئیس، در سپتامبر 2015، پرونده کیفری را علیه بلاتر آغاز کرد.

این پرونده که به سپتامبر 2015 تعلق دارد، بلاتر را زودتر از حد انتظار از سمت خود به عنوان رئیس «فیفا» برکنار کرد و به کارزار پلاتینی رئیس وقت «یوفا» برای جانشینی او پایان داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم