پیروزی بدون شادی؛ برد تیم‌ ملی کریکت افغانستان مقابل اسکاتلند

سخنگوی طالبان به تیم کریکت تبریک گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تحولات اخیر افغانستان، بازیکنان تیم ملی کریکت این کشور، به‌رغم پیروزی مقابل تیم ملی اسکاتلند در چارچوب جام جهانی 2021 امارات، برای ابراز همدردی با هموطنان خود، دست به خوشحالی نزدند.

تیم ملی کریکت افغانستان، دوشنبه، 25 اکتبر 2021، در شهر شارجه و در چارچوب مسابقات جام جهانی 2021 به مصاف تیم ملی اسکاتلند رفت و توانست پس از 20 آوره (دور) با 191 امتیاز بر حریف خود چیره شود.

خبرگزاری «رویترز»، گزارش کرد بر خلاف سال‌های گذشته که در پی برد تیم ملی افغانستان زنان و مردان کابل به خیابان‌ها می‌ریخته و به شادی و سرور می‌پرداختند، امسال و پس از سقوط دولت ملی و روی کار آمدن طالبان، سکوت گسترده‌ای خیابان‌های پایتخت افغانستان را در خود گرفت و هیچ‌کس به پایکوبی نپرداخت.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر نوشت: «به تیم تبریک می‌گویم و برای آنها در آینده آرزوی موفقیت بیشتر می‌کنم.»

او پیشتر از زنان افغان خواسته بود که در خانه بمانند، چراکه به گفته او «نیروهای ما تازه‌کار هستند و آموزش چندانی ندیده‌اند. ما نگرانیم آنها زنان را اذیت و آزار کنند و خدای نکرده به انها آسیب برسانند.»

از سوی دیگر اما رهبران پیشین افغانستان این پیروزی را برای برای کشور بحران‌زده، مهم توصیف کردند. امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری سابق افغانستان که پس از سقوط کابل، به مخالفت با طالبان برخاسته و به یکی از رهبران نیروهای مخالف بدل شد، در صفحه توییترش نوشت که تیم کریکت افغانستان سرود ملی خوانده و پرچمی را برافراشته است که توسط طالبان به رسمیت شناخته نمی‌شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان که در ماه اوت پس از ورود طالبان به کابل، از کشور گریخت، هم در توییتر نوشت: «این پیروزی امیدهای تازه ای را در دل همه افغان‌ها جا انداخت... هیچکس نمی تواند ملت افغانستان را گروگان بگیرد.»

کریکت از ورزش‌های پرطرفدار در افغانستان به شمار می‌رود و به‌رغم همه تحولات صورت گرفته در ماه‌های اخیر، افغان‌های پرشماری در شبکه‌های اجتماعی به طرفداری از تیم ملی خود پرداختند.

پیشتر احمدالله وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی گروه طالبان از احتمال ممنوعیت ورزش زنان در افغانستان خبر داده و گفته بود به شکل ویژه، به زنان اجازه داده نمی شود که بازی کریکت را انجام دهند.

در پی این تهدید، فدراسیون جهانی کریکت ابراز نگرانی کرده و سازمان دولتی کریکت استرالیا هم تهدید کرد مسابقه با تیم ملی مردان کریکت افغانستان را که قرار است در 26 نوامبر در شهر هوبارت این کشور برگزار شود را لغو می‌کند. این سازمان در بیانیه‌ای نوشت: « اگر مشخص شود گزارش‌های اخیر رسانه‌ها مبنی بر اینکه حکومت طالبان از بازی کریکت زنان در افغانستان حمایت نمی‌کند، درست است، کریکت استرالیا چاره‌ای جز لغو مسابقه با تیم کریکت مردان افغانستان را ندارد. »

تیم افغانستان دومین بازی خود در جام جهانی امارات را روز جمعه 29 اکتبر در برابر پاکستان انجام می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید