ایران احتمالا دو طلای پارالمپیک را با «تقلب» به دست آورده است

گفته می‌شود دو ورزشکار نابینای ایرانی گواهینامه رانندگی دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو ورزشکار ایرانی که در مسابقات پارالمپیک توکیو 2020 خود را نابینا و کم‌بینا معرفی کرده و به مدال طلا هم دست پیدا کرده‌اند، متهم به ارائه اسناد پزشکی جعلی شده‌اند.

گزارش شده که این دو ورزشکار ایرانی با تقلب و ارائه اسناد پزشکی دستکاری شده توانسته‌اند به دو مدال طلای مسابقات جودو در پارالمپیک 2020 توکیو دست پیدا کنند. ثابت شدن این موضوع می‌تواند باعث بازپس گرفته شدن این مدال‌ها و محرومیت سنگین برای ورزش ایران در پی داشته باشد.

خبرگزاری «مهر»، بدون اینکه موضوع جعلی بودن اسناد پزشکی را رد کند، مدعی شد که «عوامل داخلی» مدارک تخلف دو ورزشکار شرکت‌کننده در رقابت‌های پارالمپیک 2020 توکیو به کمیته بین‌المللی ارسال کرده‌اند.

این مدارک نشان می‌دهد که این دو ملی‌پوش و فدراسیون مربوطه، پیرامون شرایط جسمانی و میزان معلولیت این ورزشکاران واقعیت را بیان نکرده‌اند و با شرایطی متفاوت از دیگران در این رقابت حضور داشته‌اند و به مدال طلا دست یافته‌اند.

هنوز به طور رسمی نامی از این دو ورزشکار برده نشده است اما گزارش شده که کمیته بین‌المللی پارالمپیک با ارسال نامه‌ای به همتایان ایرانی خود خواستار ارائه توضیحات در این مورد شده‌ است.

در صورت ثابت شدن این اتهام، کمیته پارالمپیک ایران و فدراسیون مربوطه تعلیق خواهند شد و مدال طلای این دو ورزشکار نیز از آن‌ها پس گرفته خواهد شد.

پیش‌تر، مهدی رستم‌پور، خبرنگار ورزشی در کانال تلگرامی خود خبر از جعل مدارک پزشکی جودوکاران بینا را در مسابقات نابینایان و کم‌بینایان را داده و نوشت که جودوکاران کاملاً سالم و بینا هستند و آزمایش بینایی‌سنجی را برای اخذ گواهینامه با موفقیت سپری کرده و اکنون رانندگی می‌کنند.

هادی رضایی، سرپرست کاروان ورزشی ایران در رقابت‌های پارالمپیک توکیو، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا»، هر گونه تخلف و اتهام ورزشکاران ایران در این رویداد را رد کرده و کوشید کاروان ورزشی ایران را از هر اتهامی تبرئه کرده و بار مسئولیت را متوجه کمیته بین‌المللی پارالمپیک کند. او گفت: «ورزشکاران ایرانی دو بار توسط پزشکان کشورهای مختلف معاینه شده‌اند و اگر تخلفی صورت گرفته، مربوط به پزشکان کمیته بین‌المللی پارالمپیک است و به ایران ارتباطی ندارد.»

کاروان ورزشی ایران در مسابقات پارالمپیک 2020 توکیو با کسب 12 مدال طلا، 11 نقره و یک برنز در رتبه دوازدهم جدول توزیع مدال‌های این رقابت‌ها قرار گرفت.
وحید نوری در مسابقات وزن 90 کیلوگرم و محمدرضا خیرالله زاده در +100 کیلوگرم در رشته جودو برای ایران طلا کسب کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید