بازیکن تیم ملی فوتبال افغانستان: طالبان من را ببیند به سمتم شلیک خواهد کرد

مازیار کوهیار: پدرم از نظر طالبان، یک خائن و همدست دشمنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مازیار کوهیار، بازیکن تيم «هرفورد یونایتد»، می‌گوید با وجود شرایط فعلی افغانستان این ترس را دارد که در صورت بازگشت به وطنش از سوی طالبان کشته شود.

مازیار، نخستین بازیکن افغانستانی است که شانس بازی در فوتبال حرفه‌ای انگلستان را پیدا کرده است. این ستاره 23 ساله که در لیگ شمال انگلستان برای تیم هرفورد یونایتد به میدان می‌رود، در مصاحبه‌ای عنوان کرد که با وجود شرایط فعلی حاکم بر افغانستان و تسلط کامل طالبان بر کلیه امور کشور، این ترس را دارد که در صورت بازگشت به وطنش از سوی این گروه کشته خواهد شد.

او در سال 1999 درست زمانی که 2 سال سن داشت، به‌همراه والدین خود از افغانستان فرار کرد و به‌عنوان پناهجو به بریتانیا رفت.

کریم کوهیار، پدر 55 ساله مازیار، افسر ارتش افغان قبل از انحلال آن توسط طالبان بود، اما بعد از آن در سمت افسر سیاسی در سازمان ملل مشغول به کار شد و مشاور فرهنگی ناتو نیز شد. او همچنین به نیروهای ارتش بریتانیا عازم به افغانستان، آموزش زبان فارسی می‌داد.

مازیار در مورد پدرش می‌گوید: «پدرم از نظر طالبان یک خائن و همدست دشمنان است، به همین دلیل همه اعضای خانواده ما از جمله خودم با تهدید به مرگ مواجه هستیم. ما اقوامی داریم که مدت‌هاست مخفی شده‌اند. طالبان کاملاً علیه ارزش‌های زندگی متمدن در سال 2021 است. پدرم قبل از فرار ما از کشور به این دلیل دستگیر شده بود که ریش او به اندازه کافی بلند نبود!»

او، پیرامون تصمیم کنار کشیدن وی از بازی برای تیم ملی افغانستان، عنوان کرد: «3 سال پیش من از تیم ملی افغانستان کنار کشیدم چون بازی دوستانه‌ای با فلسطین در ورزشگاه کابل داشتیم و این برای من خیلی خطرناک بود که به آنجا برگردم چون طالبان همیشه در کمین است.»

مازیار، اکنون در بیرمنگام همراه با خانواده‌اش زندگی می‌کند. آن‌ها این روزها به شدت بابت اوضاع افغانستان نگران و آشفته هستند.

مازیار کوهیار، ستاره 23 افغانستانی، فوتبال خود را در رده‌ جوانان در تیم کاونتری سیتی آغاز کرد و پس از آن 21 بار بین سال‌های 2016 تا 2019 در تیم والسال در لیگ دسته‌ یک فوتبال انگلستان حضور یافت و سرانجام این تیم را به مقصد هرفورد یونایتد ترک کرد. این بازیکن نیز شش بار برای تیم ملی افغانستان به میدان رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم