اینستاگرام صفحه قهرمان المپیک را مسدود کرد

حقوق مالکیت معنوی فیلم‌ بازی‌ها متعلق به کمیته بین‌المللی المپیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

الین تامپسون هراه، دونده 29 ساله جامائیکایی که در مسابقات دو صد متر و دویست متر المپیک توکیو مدال طلا گرفت، بعد از انتشار ویدئوهایی در اینستاگرام، متوجه شد صفحه او در این شبکه اجتماعی از دسترس خارج شده چراکه طبق قوانین حقوق مالکیت معنوی فیلم‌ها برای کمیته بین‌المللی المپیک محفوظ است.

به گزارش «گاردین»، الین تامپسون هراه، ویدئویی از جشن گرفتن خانواده برای مدال‌های طلای خود در دو صدمتر و دویست متر، به همراه چند فیلم از مسابقات را منتشر کرد و کمی بعد متوجه شد که دسترسی به حساب اینستاگرام خود را از دست داده است.

او در توییتی اعلام کرد: «‌من در اینستاگرام به‌دلیل ارسال ویدئوهای مسابقات المپیک مسدود شدم زیرا حق انجام این کار را نداشتم دو روز دیگر همه شما را می‌بینم.»

دسترسی این قهرمان که در المپیک 2016 ریو نیز در این دو ماده مدال طلا کسب کرده بود چند ساعت بعد بازیابی شد.

کمیته بین‌المللی المپیک دارای حقوق مالکیت معنوی برای بازی‌ها است و قوانین مربوط به آن را به شدت اجرا می‌کند، این کمیته 4 میلیارد دلار از حق پخش بازی‌های زمستانی 2018 و تابستانی 2020 به دست آورده است.

بر اساس این قوانین، ورزشکاران می‌توانند محتوای منتشر شده توسط پخش‌کنندگان حقوقی (RHB) را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنند، اما نمی‌توانند محتوای مسابقات را به صورت شخصی در فضای مجازی قرار دهند. اگر این کار را انجام دهند محتوای آن‌ها به صورت خودکار از بستر‌های رسانه‌های اجتماعی حذف می‌شود.

کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید اعمال مالکیت معنوی تضمین می‌کند تا جایی که ممکن است پول به دست آمده از آن را دوباره در ورزش هزینه کند.

درآمد حاصل از فروش حق پخش تصاویر، عنصر مهمی در تامین مالی المپیک است و به این رویداد کمک می‌کند تا ورزشکاران در آن امکان درخشش داشته باشند.

کمیته بین‌المللی المپیک بیش از 90 درصد درآمد خود را به برای جنبش گسترش ورزش اختصاص می‌دهد، به این معنی که هر روز معادل 3.4 میلیون دلار به ورزشکاران و سازمان‌های ورزشی در تمام سطوح در سراسر جهان کمک می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم