حاشیه‌های مدال طلای فروغی؛ چگونه یک «تروریست» مقام اول المپیک را به دست آورد؟

در روزهاى گذشته، سازمان ورزشی حقوق بشری «اتحاد برای نوید» نیز خواستار تعلیق مدال طلای المپیک فروغی شد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشریه کره‌ای «تایمز» در گزارشی عنوان کرد که «جین جونگ او»، ورزشکار مرد رشته تیراندازی اهل کشور کره جنوبی و دارنده چهار مدال طلا و دو نقره المپیک، به کسب مدال طلا توسط جواد فروغی، در بخش تپانچه بادی 10 متر، واکنش نشان داد و این «رسوایی» را فاجعه‌ای برای جامعه جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک دانست.

این نشریه جمعه، 30 ژوئیه، نوشت، که «جونگ‌ او» ضمن انتقاد از برگزارکنندگان این رقابت‌ها عنوان کرد:«چگونه یک تروریست می‌تواند مقام اول بزرگ‌ترین رویداد ورزشی را به دست آورد؟‌ این پوچ‌ترین و مضحک‌ترین چیز است.»
در این گزارش به حضور جواد فروغی 41 ساله، یکی از اعضای سابق سپاه پاسداران‌ ایران که در لیست گروه‌های تروریستی است، در المپیک توکیو اشاره شده است.

در روزهاى گذشته، سازمان ورزشی حقوق بشری «اتحاد برای نوید» خواستار تعلیق اعطای این مدال و دیگر مدال‌های احتمالی به اعضای سازمان‌های سیاسی و نظامی ایران شد.

«اتحاد برای نوید» سازمانی است که پس از اعدام نوید افکاری، گشتی‌گیر سابق تیم ملی ایران، به منظور دفاع از حقوق بشر ورزشکاران ایرانی تاسیس شد.

در بیانیه‌ای که سازمان «اتحاد برای نوید»، شنبه 24 ژوئیه 2021، خطاب به کمیته بین‌المللی المپیک فرستاده، چنین آمده است که «اعطای مدال طلای المپیک به جواد فروغی، تیرانداز ایرانی، نه تنها فاجعه‌ای برای ورزش ایران بلکه برای جامعه جهانی و به ویژه اعتبار کمیته بین‌المللی المپیک است.»

«اتحاد برای نوید» در بیانیه خود خاطرنشان کرد که در اوایل سال جاری نیز به کمیته بین‌المللی المپیک نامه نوشته و به آنها در مورد احتمال حضور نظامیان و حتی سیاستمداران ایرانی تحت عنوان نمایندگان ورزش ایران هشدار داده بوده است، و با این وجود مقامات این سازمان اما هرگز برای جلوگیری از این عمل، اقدام نکردند.

این سازمان نیز خواستار رسیدگی فوری کمیته بین‌المللی المپیک به این قضیه و بازپس‌گیری این مدال تا زمان تکمیل تحقیقات است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید