حرکت غیر ورزشی مشت‌زن مراکشی در المپیک توکیو

این ماجرا یاد‌آور خاطره مبارزه معروف مایک تایسون و اواندر هالیفیلد در سال 1997 است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یونس باعلا، مشت‌زن 22 ساله مراکشی، در حالی‌که با نتیجه 5 بر صفر برابر حریف خود شکست خورده بود، با حرکت غیر ورزشی اقدام به «گاز گرفتن» گوش دیوید نیکیا ورزشکار نیوزیلندی کرد تا یکی از جنجالی‌ترین حوادث تاریخ بوکس جهان را در پنجمین روز از رقابت‌های المپیک 2020 توكيو را زنده کند.

این ماجرا یاد‌آور خاطره مبارزه معروف مایک تایسون و اواندر هالیفیلد در سال 1997 است. مسابقه‌ای که در آن تایسون با گاز گرفتن، گوش هالیفیلد را کَند تا داور، این دیدار عجیب را نیمه‌کاره متوقف کند. تایسون به‌دلیل این حرکت بازنده و عنوان قهرمانی جهانِ از سوی اتحادیه جهانی بوکس به هالیفیلد داده شد.

شبكه تلويزبونى «العربيه» در تارنمای خود، عصر سه‌شنبه 27 ژوئیه نوشت: «دیوید نیکیا، مشت‌زن نیوزلندی، برای پیروزی در سومین دیدار خود در رقابت‌های سنگین وزن بوکس در المپیک 2020 توکیو کار چندان دشواری را برابر یونس باعلا از مراکش نداشت و موفق شد با نتیجه 5 بر صفر به برتری برسد.»

نیکیا، دارنده دو مدال طلای بازی‌های کشورهای همسود(مشترک‌المنافع) که در دو دیدار نخست خود به آسانی پیروز شده بود، در جدال با باعلا و مشت‌های سنگین و سریع این ورزشکار مراکشی کمی دچار مشکل شد.

دیوید نیکیا، که یکی از دو پرچمدار کشور نیوزلند در مراسم افتتاحیه بود، در پایان این دیدار خطاب به یکی از خبرنگاران حاضر در سالن عنوان کرد: «آیا حرکت او را دیدی؟ فکر می‌کنم از چشمان داور دور ماند.»

او افزود: «خوشبختانه او نتوانست مرا گاز بگیرد، چون محافظ دندان‌هایش هنوز در دهانش بود و صورت من هم به دلیل عرق زیاد لیز شده بود. به یاد نمی‌ورم به او چه چیزی گفتم اما می‌دانم از الفاظ بد و رکیکی استفاده کرد.»

نیکیای 25 ساله در پایان خاطرنشان کرد: «مدتی پیش نیز در جریان مسابقات کشورهای مشترک‌المنافع در شهر «گلد کوست» استرالیا دچار چنین حادثه‌ای(گاز گرفتن) شده بودم اما چیزی که باعث تعجب من شده این‌ است که این حرکت ناشایست در المپیک رخ داده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید