اولین مدال جودوی المپیک تاریخ ایران نصیب مغولستان شد

در جریان مسابقات قهرمانی جهان 2019، ملایی تحت فشار رژیم ایران مجبور شد برای روبرو نشدن با جودوکار اسرائیلی به حریف قرقیزستانی ببازد که این اقدام «مصلحتی» او محرومیت 4 ساله ایران از شرکت در رقابت‌های قهرمانی جهان را به همراه داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید ملایی، قهرمان بین‌المللی سابق ایران در رشته جودو که اکنون زیر پرچم مغولستان به روی تشک می‌رود، در مسابقات المپیک توکیو موفق شد اولین مدال المپیک در این رشته را به عنوان یک ورزشکار زاده ایران برای کشور مغولستان کسب کند.

ملایی، قهرمان 28 ساله جودوی جهان، که نماینده ایران در المپیک 2016 بود، در رقابت‌های قهرمانی جهان در سال 2017 مدال برنز و در سال 2018 مدال طلا را برای ایران به ارمغان آورد، و بدین ترتیب به برترین جودوکار جهانی در دسته خودش تبدیل شد.

2019، برای روبرو نشدن با جودوکار اسرائیلی به طور «مصلحتی» به حریف قرقیزستانی ببازد، که باعث شد به جای مدال طلای این مسابقات، در نهایت به مدال برنز قناعت کند، ایران را ترک کرد و به همراه همسرش به آلمان پناهنده شد.

با توجه به فشارهای سیاسی که مقامات ایران به ملایی و دیگر ورزشکاران ایرانی برای عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی در جریان رقابت‌های بین‌المللی وارد می‌آورند، فدراسیون جهانی جودو، فدراسیون ملی ایران را برای چهار سال از شرکت در رقابت‌های قهرمانی جهان محروم کرد.

ملایی چندی بعد به دعوت رسمی رئیس‌جمهوری مغولستان و رئیس پیشین فدراسیون جودوی این کشور به اولان‌باتور رفت و به شهروندی مغولستان درآمد. وی از آن زمان به بعد زیر پرچم مغولستان در رقابت‌های بین‌المللی جودو شرکت می‌کند.

این جودوکار جهانی، با شکست 10بر صفر شامیل بورچاشویلی از اتریش در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های المپیک 2020 توکیو توانست به فینال این مسابقات راه یابد، اما رقابت نهایی را در وقت امتیاز طلایی به تاکانوری ناگاسه، نفر سوم المپیک 2016 از کشور میزبان، واگذار کرد، و بدین ترتیب به مدال نقره رقابت‌های 81- کیلوگرم جودوی مردان المپیک بسنده کرد.

گفتنی است که ملایی در فوریه 2021 برای شرکت در مسابقات گرند اسلم تل‌آویو به اسرائیل سفر کرد، و حضور وی در این کشور با استقبال چشمگیر مردم و مقامات اسرائیل روبرو شد. صفحه اینستاگرام وزارت خارجه اسرائیل به زبان فارسی ورود ملایی به این کشور را تبریک گفت: «سعید جان خوش آمدید. شجاعت شما در مقابل بی‌عدالتی‌های جمهوری اسلامی قابل ستایش است. موفق باشید.»

ملایی با کسب مدال نقره این رقابت‌ها کار خود را به پایان رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید