یورو 2020؛ ایتالیا قهرمان شد

آتزوری‌ها برای دومین بار فاتح رقابتهای یورو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تیم ملی فوتبال ایتالیا با شکست انگلستان در ضربات سرنوشت‌ساز پنالتی، قهرمان جام ملت‌های 2020 اروپا شد.

در شب پایانی رقابتهای یورو 2020، دو تیم ملی فوتبال انگلستان و ایتالیا شامگاه یکشنبه 11 ژوئیه، در ورزشگاه «ومبلی» لندن و با حضور 65 هزار تماشگر مقابل یکدیگر قرار گرفتند که در پایان، «آتزوری‌ها» پس از تساوی 1-1 در وقت معمول، در ضربات پنالتی‌ با شکست «سه‌شیرها» برای دومین بار فاتح رقابتهای جام ملتهای اروپا شدند.

مردان گرت ساوتگیت، نیمه نخست بازی را هجومی و طوفانی آغاز کردند و اولین حمله جدی خود را به گل تبدیل کردند. انگلیسی‌ها در یک ضدحمله سریع توپ را به کیهران تریپیر رساندند و با ارسالی دقیق او لوک شاو صاحب توپ شد و این بازیکن با شوتی محکم دروازه ایتالیایی‌ها را در دقیقه دوم فرو ریخت.

«آتزوری‌ها» که با این گل زودهنگام کمی در دفاع دستپاچه شده بودند، چیزی نمانده بود که «سه‌شیرها» به گل دوم خود در این دیدار برسند. ارسال در عرض خطرناک تریپیر را جورجو کیهلینی کاپیتان با تجربه ایتالیایی‌ها در دهانه دروازه با تکلی به‌موقع توپ را به کرنر دفع کرد.

بازی در اواسط نیمه نخست بیشتر در وسط میدان دنبال شد و آتزوری‌ها نیز صاحب موقعیتهایی شدند اما تمرکز بالای مدافعان انگلستان مانع از گلزنی «گلادیاتورها» شد و در نهایت هر دو تیم با همان تک گل لوک شاو به رختکن رفتند.

در نیمه دوم، توپ و میدان بیشتر در اختیار شاگردان روبرتو مانچینی بود و این تیم سرانجام در دقیقه 67 دروازه انگلستان را باز کرد. روی ارسال کرنر از سمت راست و ضربه سر وراتی، توپ در ریباند به لئوناردو بونوچی رسید و این بازیکن با جنگندگی هرچه تمامتر توپ را به تور انگلیسیها چسباند تا حساب کار 1-1 شود.

پس از گل تساوی این ایتالیایی‌ها بودند که حاکم مطلق بازی و میدان شدند و در دقیقه 73 پاس عمقی زیبای لئوناردو بونوچی، دومنیکو براردی را در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان حریف قرار داد اما ضربه نهایی این بازیکن به شکلی خطرناک از بالای دروازه بیرون رفت تا هواداران انگلیسی حاضر در ورزشگاه نفس راحتی بکشند.

دقایق پایانی این دیدار، پر برخورد و خشن از سوی هر دو تیم دنبال شد تا با سوت بیورن کوئیپرس بازی به پایان برسد و کار به وقت‌های اضافه کشیده شود.

در وقت‌های اضافه نیز بازی همانند نیمه دوم متعادل دنبال شد.

شاگردان روبرتو مانچینی در دقیقه 107، به یک ضربه آزاد دست یافتند که شوت فدریکو برناردسکی در دو مرحله توسط جوردن پیکفورد مهار شد. در ادامه این دیدار جذاب و البته دیدنی، تغییری در نتیجه حاصل نشد تا ضربات سرنوشت‌ساز پنالتی تیم قهرمان این دوره از مسابقات یورو را مشخص کند.

در ضربات پنالتی دومینیکو براردی، لئوناردو بونوچی و فدریکو برناردسکی برای ایتالیایی‌ها گلزنی کردند تا آتزوری با نتیجه 3-2 به برتری برسد تا پس از 53 سال این جام با ارزش دوباره به «رم» بازگردد.

در پایان جیان‌لوئیجی دوناروما، دروازه‌بان تیم‌ ملی فوتبال ایتالیا که با درخشش خود در رقابتهای یورو 2020 باعث قهرمانی آتزوری در این رقابت‌ها شد، به عنوان بهترین بازیکن جام ملتهای 2020 اروپا انتخاب شد.

این نخستین باری است که یک دروازه‌بان این جایزه را دریافت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید