رویارویی دو تکواندواکار ایرانی در المپیک توکیو؛ اولی ملی‌پوش و دومی پناهنده

تنها مدال‌آور زن ایرانی در بازی‌های المپیک توکیو، به مصاف همتای ایرانی خود بر روی «شیاپ چانگ» می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کیمیا علیزاده، تکواندوکار پیشین تیم ملی ایران و عضو تیم پناهندگان المپیک توکیو، در نخستین دیدار خود در روز 17 مردادماه در المپیک 2020، در برابر ناهید کیانی ملی‌پوش تکواندوی ایران قرار خواهد گرفت.
سایت رسمی فدراسیون جهانی تکواندو، رنکینگ المپیکی ورزشکاران حاضر در بازی‌های المپیک تابستانی توکیو را اعلام کرد.
بر اساس این رده‌بندی، قرعه‌کشی مسابقات تکواندوی زنان المپیک توکیو روز پنج‌شنبه 8 ژوئيه برگزار شد که طی آن کیمیا علیزاده نفر شانزدهم این رتبه‌بندی از تیم پناهجویان به مصاف ناهید کیانی، هوگوپوش کاروان ورزشی ایران، در کلاس وزن 57- كيلوگرم می‌رود.
برنده اين ديدار جذاب در دور دوم به مصاف «جید جونز»، نفر نخست رنکینگ و دارنده دو مدال طلای المپیک بر روی «شیاپ چانگ» خواهد رفت.

توکیو
توکیو

علیزاده که یک سال‌ و نیم پیش ایران را به قصد سفر به کشور هلند ترک کرده بود، طولی نکشید که خبر از درخواست پناهندگی‌اش به آلمان به گوش رسید و مشخص شد که قصدی برای بازگشت به ایران ندارد.
یک سال پس از آن اتفاق، حالا دولت آلمان با پناهندگی این جوان 22 ساله موافقت کرده است.
کیمیا علیزاده، در بخشی از دلایل ترک کردن ایران در حساب شخصی خود در «اینستاگرام»، نوشت: «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند».
کیمیا علیزاده، در بازی‌های المپیک 2016 ریو با کسب مدال برنز در کلاس وزن 57- کیلوگرم به نخستین و تنها زن مدال‌آور ورزش ایران در بازی‌های المپیک تابستانی لقب گرفت.
علیزاده، با 18 سال سن، جوان‌ترین مدال‌آور تاریخ ایران در مسابقات المپیک است. پیش از او ناصر گیوه‌چی در المپیک هلسینکی 1952 در رشته کشتی آزاد در کلاس وزن 62- کم‌سن‌ترین مدال‌آور ایران با 19 سال سن بود.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید