چرا نایکی قرارداد تبلیغاتی نیمار لغو کرد؟

نایکی در سال 2020 قرارداد نیمار را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگرچه شرکت آمريكایی «نایکی»، تولید کننده و طراح البسه‌های ورزشی، به طور رسمی اعلام نکرده بود چرا در ماه آگوست 2020 قرارداد بازاریابی خود با نیمار ستاره برزیلی تیم فوتبال پارس‌سن ژرمن را فسخ کرده بود، اما امروز آشکار شد که این کار را به دلیل ادعای تجاوز جنسی نیمار به یکی از کارکنان این شرکت بوده است.

خدیجه صفدر، خبرنگار نشریه «وال‌استریت جورنال» گزارش داد: «کارمند نایک در سال 2018 فاش ساخت که در سال 2016 و پس از یک رویداد تبلیغاتی مشترک با حضور نیمار در نیویورک این بازیکن با خشونت به او تعرض کرده است.»

«نایکی» یک سال بعد با به خدمت گرفتن تیمی از وکلای مستقل، تحقیقاتی داخلی را برای بررسی این موضوع کلید زد. هیلاری کران، مشاور عمومی شرکت نایکی، تاکید کرد: «یافته‌های این تحقیق قطعی نیستند اما شرکت تصمیم به کنار گذاشتن نیمار گرفت چرا که او از همکاری در این تحقیق برای تایید و یا رد اتهاماتی که از سوی کارمند نایک به او وارد شده بود، سر باز زد.»


در بیانیه شرکت «نایکی» آمده است: « از همان ابتدا ما با ادعاهای کارمند خود و تجربه ناخوشایند او با جدیت زیادی برخورد کردیم. هنگامی که کارمند ما اولین بار در سال 2018 ادعاهای خود را به مدیریت نایک منتقل کرد، او این کار را فقط با اطمینان از محرمانه ماندن این موضوع، انجام داد. در حالی که نایکی در آن زمان آماده تحقیقات بود، این شرکت به تمایل اولیه کارمند برای محرمانه نگه‌داشتن این موضوع و جلوگیری از تحقیقات احترام گذاشت. ما به عنوان کارفرمای او مسئولیت احترام به حریم خصوصی وی را داشتیم و اعتقاد داشتیم که به اشتراک گذاشتن این اطلاعات بدون رضایت کارمند با مسئولین قضایی یا شخص ثالث مناسب نخواهد بود.»

در ادامه این بیانیه آمده: «در سال 2019 و زمانی که کارمند ما بعداً ابراز علاقه کرد تا موضوع را پیگیری کند، ما بلافاصله اقدام کردیم. نایکی تحقیقات مستقلی را به راه انداخت و مشاوران حقوقی مستقل و جداگانه‌ای را برای کارمند انتخاب کرد و تمام این اقدامات را با هزینه شرکت انجام داد. تحقیقات نایک در این زمینه بی‌نتیجه بوده است و هیچ مجموعه حقایقی که بتواند ما را قادر به تصمیم‌گیری و صحبت درباره این موضوع کند، به دست نیامد. درست نیست که نایک بیانیه‌ای اتهام زننده منتشر کند بدون اینکه بتواند مدارک موثقی در این زمینه ارائه دهد.»


نایک به رابطه خود با این ورزشکار پایان داد زیرا وی از همکاری در تحقیقات در مورد ادعاهای قابل اعتنای تخلف و تعرض به کارمند این شرکت، خودداری کرد.
این شرک اعلام کرد: «ما همچنان به محرمانه بودن هویت این کارمند احترام می‌گذاریم و همچنین می‌دانیم که این یک تجربه طولانی و دشوار برای او بوده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size