سانسور پاهای داور زن در تلویزیون ایران، سوژه «دیلی‌میل» شد

پخش مستقیم مسابقه تاتنهام-منچستر 100 بار توسط صداوسیمای ایران قطع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حذف تصاویر مرتبط با سیان مسی-الیس، یکی از کمک داور‌های لیگ برتر در تلویزیون ایران، سوژه رسانه‌های بریتانیا شد.

روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، در گزارشی به سانسور سیان مسی-الیس توسط تلویزیون ایران پرداخت و نوشت که بیش از 100 بار هنگام پخش مستقیم مسابقه تاتنهام-منچستریونایتد، این بازی توسط صداوسیمای ایران قطع شد تا «از نمایش پاهای برهنه کمک داور زن جلوگیری کند».

«دیلی میل» نوشت: «صداوسیمای جمهوری اسلامی در تلاش برای جلوگیری از نشان دادن مسی-الیس به تماشاگران ایرانی که شلوارک پوشیده بود، صحنه‌ای از ورزشگاه تاتنهام هاتسپور و خیابان‌های پشت آنفیلد را نشان داد».

این روزنامه به اظهارات یک گروه حقوق مدنی ایران «آزادی‌های یواشکی»، استناد کرده و افزود که تصمیم برای قطع مداوم این مسابقه فوتبال برای جلوگیری از نمایش پاهای برهنه کمک داور زن به بینندگان ایرانی بود.

این رسانه با اشاره به فعالیت‌های این گروه که علیه قوانین تبعیض‌آمیز جنسیتی در داخل ایران است، درباره این اقدام تلویزیون ایران نوشت: «سانسور در جمهوری اسلامی ایران یک امر نهادینه شده است اما ما نباید این عمل را عادی کنیم. این فرهنگ ما نیست بلکه ایدئولوژی یک رژیم سرکوبگر است».

این رسانه همچنین به ورود زنان ایرانی به ورزشگاه در سال 2019، اشاره کرد که برای نخستین بار در دهه‌های گذشته، برای تماشای زنده و حضوری این ورزش به آنها اجازه ورود به ورزشگاه داده شد. این بازی در چارچوب «مقدماتی جام جهانی 2022» برابر کامبوج برگزار شد و ایران با نتیجه 14 بر صفر پیروز شد، ایران در این بازی فقط 4000 بلیط برای زنان در یک استادیوم اختصاص داد که حدود 80000 نفر را در خود جای داده بود، همچنین در این دیدار، جایگاه زنان از مردان جدا شده بود و زنان زیر نظر افسران پلیس زن قرار داشتند.

«دیلی میل» در ادامه نوشت که ایران حدود 40 سال پیش تماشاگران زن را از حضور در ورزشگاه فوتبال و سایر ورزشگاهها منع کرده بود تا اینکه فیفا تهدید به تعلیق جمهوری اسلامی به دلیل سیاست‌های جنجالی جنسیتی خود کرد.

در بخش دیگر این گزارش آمده که این نخستین بار نیست که تلویزیون دولتی ایران پوشش فوتبال را سانسور می‌کند. در سال 2018 نیز یک کانال تلویزیونی دولتی ایران در حین پخش مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا با حضور بارسلونا به طرز عجیبی بخشی از نشان رم را محو کرد.

هواداران فوتبال که این بازی را از شبکه سوم تلویزیون ایران تماشا می‌کردند، متوجه شدند که لوگوی تیم ایتالیایی متشکل از یک گرگ و دو کودک دوقلوی افسانه‌ای به نام‌های «مولوس و رموس» که در حال شیر خوردن از آن گرگ ماده هستند، توسط تلویزیون ایران سانسور شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید