رئیس کمیته ملی المپیک ایران: میزبانی بحرین حاصل تبانی AFC و فیفاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با از دست رفتن میزبانی ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی و جایگزینی بحرین به جای آن، رئیس کمیته ملی المپیک این کشور با انتشار یادداشتی در روزنامه شرق، ضعف ایران در این زمینه را مربوط به «پیوند دوباره» دو کشور سعودى و قطر دانست که موجب چرخش قطری‌ها به سمت سعودی شده است.

پس از تعیین میزبانان مسابقات مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا، رسانه‌های ایران، عدم میزبانی این کشور در این مسابقات و جایگزینی آن با بحرین را به شکل گسترده‌ای منعکس کردند. روزنامه شرق نیز در یادداشتی به قلم رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران، در روز شنبه 13 مارس، به بررسی موضوع پرداخته و ضعف ایران در این زمینه را مربوط به «پیوند دوباره» دو کشور سعودی و قطر و همچنین چرخش قطری‌ها به سمت سعودی دانسته است. او این موضوع را حاصل افول قدرت ایران در عرصه فوتبال قلمداده کرده، همانطور که سیاست منطقه‌ای این کشور را هم رو به افول دانسته است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) پس از مشخص کردن محل برگزاری مسابقات جام ملت‌های آسیا و مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال قطر 2022 در گروه C، میزبانی را به بحرین سپرد. در این گروه تیم‌های عراق، ایران، هنگ‌کنگ و کامبوج قرار دارند.

رئیس کمیته ملی المپیک ایران روز گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور، میزبانی بحرین در مسابقات گروه C مقدماتی جام جهانی فوتبال 2022 قطر را نتیجه یک «تبانی» دانست و AFC و فیفا را به سکوت متهم کرد.

به گفته او، فدراسیون فوتبال ایران یک سال بلاتکلیف بود و همین موضوع باعث شد تا رقبای این کشور از این فرصت استفاده کنند و «در پنهان به صورت تبانی» تصمیمات سیاسی بگیرند.

رضا صالحی امیری در ادامه اعلام کرد که دلایل مطرح شده از سوی شورای المپیک آسیا و شیخ‌ احمد «تبلیغات، حامیان مالی و تحریم‌ها» بوده که به باور او اصلا «قانع‌کننده» نیست.

کنفدراسیون فوتبال آسیا، در پاسخ به اعتراض فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که هر کشوری که بخواهد از مسابقات مقدماتی کنار بکشد، محرومیت و جریمه‌ای برایش در نظر گرفته نمی‌شود و تنها بازی‌اش سه بر صفر خواهد شد.

تنها نقطه امید ایران برای ایجاد تغییر در این زمینه، همراهی کشور عراق در اعتراض به میزبان شدن بحرین بود که این اتفاق نیفتاد و فدراسیون فوتبال عراق به میزبانی بحرین اعتراضی نکرد تا ایران شرط تغییر میزبانی این رقابت‌ها را از دست دهد.

این در حالی است که روز گذشته یک رسانه قطری اعلام کرد اعتراض ایران اگر به همراه دیگر تیم‌های گروه باشد AFC می‌تواند میزبان را تغییر دهد.

اما فدراسیون عراق به میزبانی بحرین اعتراضی نکرد و موافقت خود را با آن اعلام کرد و تنها اعتراض عراقی‌ها به تغییر برنامه بازی‌ها بود، بازی‌های کامبوج و هنگ‌کنگ برای عراق و دیگر تیم‌ها در جدول جا به جا شد و این باعث اعتراض عراقی‌ها شد.
پیش از این، دو فدراسیون کامبوج و هنگ‌کنگ اعلام کردند نمی‌توانند از این رقابت‌ها میزبانی کنند. در نتیجه این دو فدراسیون هم از میزبانی بحرین استقبال کردند. در پایان تنها معترض گروه، ایران شد که شرط AFC برای تغییر میزبانی را ندارد. چون دیگر تیم‌ها با میزبانی بحرین مشکلی ندارند و اعتراضی نکردند.

او در ادامه ضمن مطرح کردن این پرسش که آیا «توان سیاسی ایران هم کم شده است؟» تاکید کرد در اینکه مدیریت فوتبال ایران در دهه اخیر سیر نزولی داشته و رفته‌رفته از قدرت تصمیم‌گیری‌اش کاسته شده، تردیدی نیست.

صالحی‌امیری همچنین اعلام کرد با اینکه مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران همچنان به‌ عنوان یکی از نواب رئیس این کنفدراسیون مشغول به کار است؛ ولی به نظر می‌رسد مثل همیشه توانی در تصمیم‌گیری برای امورات اساسی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید