گلزن‌ترین دروازبان تاریخ کاندیدای ریاست‌جمهوری کشورش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اگر هنرنمایی‌های خوزه لوئیز چیلاورت را در جام‌ جهانی 1998 و گلی که او از روی یک ضربه ایستگاهی وارد دروازه بلغارستان گرد را به یاد دارید، احتمالا او را به زودی نه به عنوان دروازه‌بان تیم ملی پاراگوئه، بلکه به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور خواهید دید.

چیلاورت 55 ساله که از سال 1989 تا 2003 دروازه‌بان اول تیم ملی کشورش بود و در دو جام جهانی هم شرکت کرد، اعلام کرده می‌خواهد در سال 2023 کاندیدای ریاست‌جمهوری کشورش شود.

چیلاورت در صفحه توئیترش تصویری از خود منتشر کرده و نوشت: «به پای‌بندی‌ام به کشورم افتخار می‌کنم، رئیس‌جمهور چیلا».

به نظر می‌رسد چیلاورت که با نام چیلا هم شناخته می‌شود راه «ژرژ وه‌آ» مهاجم اهل لیبریا و ستاره سابق تیم آث‌میلان ایتالیا و مرد سال فوتبال جهان در سال 1995 را در پیش گرفته باشد. ژرژ وه‌آ پس از خداحافظی از فوتبال، وارد عرصهٔ سیاست شد. او در انتخابات ریاست جمهوری لیبریا در سال 2017، ژوزف بوآکای ‏معاون رئیس‌جمهور را شکست داد و به‌عنوان بیست و پنجمین رئیس‌جمهور لیبریا انتخاب شد. مراسم تحلیف او در 22 ژانویه 2018 برگزار شد.

چیلاورت که نام کامل او خوزه لوئیس فلیکس چیلاورت گونزالس است در 27 ژوئیه 1965 به دنیا آمد و به عنوان گل‌زن‌ترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال معروف شد. او در مجموع 62 گل در بازی‌های رسمی به ثمر رساند که 8 گل آن برای تیم ملی پاراگوئه بود.

او همچنین در سال‌های 1995، 1997 و 1998 به عنوان بهترین دروازه‌بان جهان انتخاب شد. او همچنین اولین دروازه‌بان تاریخ است که در یک بازی رسمی هت‌تریک کرده و سه گل به ثمر رسانده است. چیلاورت در زمانی که پیراهن ولزسالرسفیلد آرژانتین را بر تن داشت در 28 نوامبر 1998 توانست 3 گل وارد دروازه ویروکاریل اویسیتی کند.

در جام جهانی 1998 هم چیلاورت در بازی با بلغارستان با دویدن به پشت محوطه جریمه حریف برای زدن ضربه ایستگاهی تماشاگران را حیرت زده‌کرد و نخستین دروازه‌بان در تاریخ جام جهانی شد که ضربه آزاد مستقیم را به توپ زده‌است.

یک سال پس از بازنشستگی چیلاورت از فوتبال در سال 2004، ناصر حجازی دروازه‌بان سابق تیم ملی ایران و تیم استقلال تهران برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2005 (1384 شمسی) ثبت نام کرد و گفت که اگر تأیید صلاحیت شود 30 میلیون رأی می‌آورد، ولی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم