فیفا: فوتبالیست‌ها نباید آب دهان خود را روی زمین بریزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پرفسور میشل دهوگ، رئیس کمیته پزشکی فیفا، فدراسیون بین‌المللی فوتبال، اعلام کرد با آغاز مجدد مسابقات فوتبال، بازیکنان دیگر نباید مانند سابق آب دهان خود را روی زمین بریزند و داوران باید کسانی که این کار را می‌کنند با کارت زرد جریمه کنند.

دکتر دهوگ به روزنامه بریتانیایی «تلگراف» گفت:«ریختن آب دهان روی زمین کاری بود که پیش از این خیلی از فوتبالیست‌ها انجام می‌دادند ولی این کار به شدت برای سلامتی خطرناک است. زمانی که دوباره بازی‌های فوتبال را از سر می‌گیریم باید تا جایی که می‌شود، جلوی این کار را گرفت.»

بسیاری از مسابقات مهم فوتبال جهان در کشورهای مختلف به دلیل انتشار ویروس کرونا متوقف شده و لیگ‌های معتبری نیمه تمام مانده و هنوز معلوم نیست که چه زمانی کار خود را از سر بگیرند. مسابقات المپیک ژاپن و مسابقات فوتبال اروپایی مهم‌ترین رویداد بین‌المللی هستند که به دلیل انتشار کرونا به تعویق افتادند.

به گفته میشل دهوگ داوران باید قبل از آغاز بازی‌ها به بازیکنان هشدار دهند و آنها که آب دهانشان را روی زمین می‌ریزند با کارت زرد جریمه کنند. این موضوع کاملا غیربهداشتی است و می‌تواند باعث انتشار ویروس کرونا باشد. رئیس کمیته پزشکی فیفا توضیح داد: «این یکی از مسائلی است که ما را برای شروع مجدد دودل کرده است. بدبین نیستم ولی در حال حاضر مشکوکم.»

پیش از این دکتر ایان بریرلی، ویروس‌شناس دانشگاه کمبریج گفته بود که ترشحات بزاقی حامل ویروس می‌توانند تا ساعت‌ها روی زمین ورزشی باقی بمانند و از این ریختن آب دهان در حین بازی می‌تواند باعث انتقال ویروس شود.

دکتر بریرلی همچنین درباره شادی‌های بعد از گول، خوش و بش قبل از بازی و همچنین تبادل پیراهن‌ها میان بازیکنان پس از پایان بازی هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید