فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یوگا چگونه بر سلامتی ذهن و بدن تاثیر مثبت می‌گذارد؟

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  یوگا یک روش علم و کاربردی است، نه یک مذهب و نه یک اعتقاد یا دین یوگا در مشرق زمین سابقه‌ای بیش از 5000 سال دارد.

  فدراسیون بین‌المللی آموزش‌های یوگا، یوگا را با این عنوان تعریف می‌کند: «یک شیوۀ جهانی و عملی که بر اساس مجموعه‌ای از تکنیک‌های خاص و با رجوع به سنت هند شکل گرفته است. با افزایش آگاهی و رشد تدریجی، یوگا با هماهنگی کامل، استعدادهای جسمی، عاطفی، ذهنی، روحی و بشری فرد را پرورش می‌دهد.»

  چه کسانی می‌توانند یوگا تمرین کنند؟

  همۀ افراد، هر سنی که باشد، با هر درجه از انعطاف پذیری، می‌توانند یوگا تمرین کنند. فقط کافی است که کلاس‌هایی متناسب با سطح‌شان انتخاب کنند: مبتدی، متوسط، پیشترفته و...

  یوگا اعتماد به نفس را تقویت می‌کند

  بر مبنای نظر مجله «شِیپ» (Shape)، اعتماد به نفس برای هر کسی یک امتیاز به شمار می‌رود، به شما احساس خوبی می‌دهد و باعث می‌شود اطرافیان‌تان احساس آرامش و اطمینان کنند. بعضی از حرکت‌های یوگا به طور خاص روی اعتماد به نفس شما کار می‌کنند. وقتی تازه شروع به کار می‌کنید این حرکات ساده هستند و به ترتیب پیشرفته‌تر می‌شوند. فراموش نکنید هیچ کس از کمی اعتماد به نفس بیشتر ضرر نمی‌کند.

  افزایش دقت و قدرت تمرکز با یوگا

  ورزش یوگا به دلیل به کار گرفتن و درگیر کردن ذهن، تاثیرات خوبی بر ذهن و روان گذاشته، توانایی‌­های ذهنی را ارتقا می‌­بخشد و به همین علت از دیگر مزایای یوگا افزایش دقت و تمرکز است. یوگا متشکل از مجموعه تمرینات ذهنی و جسمی به صورت همزمان است که انجام این تمرین‌­­ها علاوه‌بر قوی‌کردن اعضای بدن، ذهن را نیز بسیار توانمند می‌­سازد.

  یادگیری درست تنفس

  بر اساس مقاله‌ای در سایت «یوگا و سلامتی» (health and yoga) یادگیری تنفس به روش یوگا اثرات مثبت ملموسی به همراه دارد. اثراتی از جمله موارد زیر:

  -فشارهای حاد و مزمن را در اطراف قلب و اعضای گوارشی از بین می‌برد.

  -به بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم یا آمفیزم (emphysema) کمک می‌کند تا بر نگرانی ناشی از نفس‌تنگی غلبه کنند زیرا یوگا ظرفیت ریه‌ها را افزایش می‌دهد.

  -اضطراب عصبی و حسی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

  -با افزایش تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن، میزان سم‌زدایی را بهبود می‌بخشد.

  -با توزیع انرژی میان غدد داخلی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

  -ذهن را آرام و تعادل ذهنی و جسمی ایجاد می‌کند.

  بهبود سلامت قلب و عروق

  مطالعات نشان داده است که یوگا می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی را به میزان قابل توجهی‌ کاهش دهد. نتایج به دست آمده از تحقیقات بین افراد بالای 40 ساله که تمرینات یوگا انجام می‌دادند نشان داده که فشار خون و تپش قلب در آنها بسیار بهتر صورت می‌گیرد.

  یوگا به خواب شما کمک می‌کند

  اگر شب‌ها در تخت، غلت می‌زنید و خوابتان نمی‌برد، شاید یوگا به شما کمک کند که خواب عمیق‌تری داشته باشید. مطالعه‌ای در سال 2004 که در مجله «فیزیولوژی روانی کاربردی» منتشر شد، نشان داد که یوگا، میزان هوشیاری را که به بی‌خوابی کمک می‌کند، کاهش می‌دهد.

  شرکت کنندگان در میان پیشرفت‌های دیگر، بازده خواب بهتر، خواب طولانی‌تر و بیداری کمتری را در طول شب گزارش دادند. پس چند تمرین یوگا به برنامه‌ی روزانه‌تان اضافه کنید تا شب‌ها راحت تر بخوابید.

  یوگا می‌تواند به التیام درد مفاصل کمک کند

  اگر دچار التهاب مفاصل هستید، برای انجام یوگا انگیزه داشته باشید. یک بررسی در سال 2011 نشان داد که انجام تمرین یوگا دوبار در هفته، به کاهش تورم و نرمی مفاصل در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی و آرتروز کمک می‌کند.

  حرکات آرام و ملایم یوگا، یک فعالیت ایده آل برای کسانی است که از این شرایط رنج می‌برند و همچنین می‌تواند علائم دردناک را تسکین دهد، تا زندگی این افراد راحت‌تر شود.

  اگر شما یکی از این شرایط یا هر مشکل دیگر را دارید، از پزشک یا مربی یوگایتان درباره‌ی تغییرات لازم برای وضعیت‌های یوگا سوال کنید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران