.
.
.

ویلموتس بلژیکی رسما سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفارت ایران در بلژیک چهارشنبه 22 مه اعلام کرد که مارک ویلموتس با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران قرار داد امضا کرد و رسما سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد.

بدین ترتیب ویلموتس جانشین کارلوس کیروش می‌شود که به مدت بیش از 7 سال سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود. کیروش پس از باخت تیم ملی ایران مقابل ژاپن در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا که در امارات برگزار شد، به حضور خود در ایران پایان داد.

مارک روبر ویلموتس 22 فوریهٔ 1969 بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل بلژیک است.

ویلموتس اولین بازی ملی‌اش را برای تیم ملی فوتبال بلژیک در تاریخ 26 مه 1990 میلادی مقابل تیم ملی فوتبال رومانی انجام داد. او در 70 بازی ملی حضور داشت و جمعاً 4947 دقیقه برای تیم ملی فوتبال بلژیک به میدان رفت. مارک ویلموتس آخرین بازی ملی خود را در تاریخ 17 ژوئن 2002 در برابر تیم ملی فوتبال برزیل انجام داد. وی در بازی‌های ملی‌اش 29 گل به ثمر رساند.

در فصل بعد، مارک ویلموتس به عنوان دستیار سرمربی روی نیمکت تیم ملی فوتبال بلژیک نشست و تا سال 2012 به همین عنوان خود مشغول بود. او سرانجام در سال 2012 جایگزین ژرژ لیکنز شد و رسما در جایگاه سرمربی تیم ملی بلژیک قرار گرفت.

تیم ملی بلژیک با سرمربی‌گری ویلموتس در جام جهانی فوتبال 2014 توانست با سه پیروزی در مرحله گروهی مقابل تیم‌های الجزایر، کره جنوبی و روسیه به عنوان صدرنشین با اقتدار صعود کند و در مرحله یک‌هشتم نهایی با گل‌های کوین دی بروینه و روملو لوکاکو توانست ایالات متحده آمریکا را حذف کند. اما در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب تیم ملی آرژانتین شد.

جام ملت‌های اروپا 2016 پایان کار ویلموتس در تیم ملی بلژیک بود. در این جام بلژیک در مرحله گروهی به عنوان تیم دوم صعود کرد و در مرحله یک‌هشتم نهایی با 4 گل تیم ملی مجارستان را کنار زد، اما در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب تیم ملی ولز شد و همین کافی بود تا ویلموتس از تیم ملی کشورش اخراج شود.

او در سال 2017 به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ساحل عاج انتخاب شد اما از صعود به جام جهانی فوتبال 2018 بازماند و از این تیم در همان سال جدا شد.