.
.
.

اعتراض تیم فوتبال زنان آمریکا به تبعیض، در روز جهانی زن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا روز جمعه 8 مارس2019، همزمان با روز جهانی زن، اعتراض کتبی خود، مبنی بر تبعیضات جنسی علیه زنان را به فدراسیون اعطا کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، همه اعضای تیم ملی زنان در روز زن به صورت گروهی 28 نفره شکوائیه خود را به دادگاه فدراسیون در لس آنجلس دادند.

این شکوائیه مربوط به اعتراض زنان فوتبالیست در زمینه دستمزدهای فصلی آنان و مسائل دیگر کاری آنان است.

گروهی از ستارگان فوتبالیست از جمله مگان راپینو، کارلی لوید و الکس مورگان اظهار کردند که دستمزد آنها خیلی کمتر از همتایان فوتبالیست مرد است، در حالی که بازی آنان بهتر از مردان است.

الکس مورگان، کاپیتان تیم در این باره گفت: هر یک از ما افتخار می کینم که پیراهن تیم جرسی آمریکا را می پوشیم.

وی افزود: مبارزه برای برابری جنسیتی، بخشی از مسئولیت ما است. ما به عنوان بازیکن، حق داریم دستمزد برابر و مانند مردان دریافت کنیم.

این زنان فوتبالیست به مدت سه سال است که شکایت خود را برای رسیدن به برابری به دادگاه فدراسیون اعطا کرده اند اما هنوز قانون برابری جنسیتی به تصویب نرسیده است و فدراسیون آمریکا هنوز پاسخی به آنها نداده است.

شکایت، موارد مختلفی همچون نابرابری جنسیتی ساختاری، شرایط سفر آنها، کادر پزشکی، ترفیع رتبه تیمی و آموزش ها به زنان در سطحی با کیفیت نامطلوب تر از مردان فوتبالیست را دربر می گیرد.

تیم ملی فوتبال آمریکای زنان، موفقیت های درخشانی تاکنون داشته است که سه قهرمانی در جام جهانی و چهار بار قهرمانی المپیک، گویای این حقیقت است.

این در حالی است که تیم ملی مردان تا کنون هیچ یک از این افتخارات را کسب نکرده و بزرگترین افتخار آنها رسیدن به یک چهارم نهایی در سال 2002 می باشد.

در سال 2015 که مهمترین و افتخارآمیزترین سال تیم ملی زنان آمریکا در جام جهانی بود، فقط 23 میلیون نفر تماشاگر به استادیوم ها آمدند.
اکتبر سال 2018، فیفا اظهار کرد که جایزه امسال را دو برابر می کند و به 30 میلیون دلار در جام فرانسه امسال می رساند. در حالی که تیم مردان، در جام جهانی گذشته، 400میلیون دلار دریافت کردند.

فیفا اعلام کرد که ژوئن امسال تعدادی از سرپرستان را جمع می کند تا به این مشکلات موجود در فوتبال زنان پرداخته شود.

این فوتبالیست های زن از کلیه بازیکنانی که در آمریکا بازی می کنند دعوت کردند که در این شکایت شرکت کنند.

مگان رپینو گفت: ما تنها نسبت به آنچه می دانیم حقیقت است مسئولیت داریم بلکه برای آنچه شایستگی آن را داریم می ایستیم. چون ما قهرمان هستیم.

در سال 2017 تیم ملی هاکی روی یخ زنان به خاطر اعتراض به تبعیض جنسیتی تهدید به تحریم شدند اما بعد از دنبال کردن کار شکایت با امتیازات بهتر و دستمزدهای بیشتر برگشتند.

فدراسیون فوتبال زنان نیز در سال 2017 قول داد تمام کسری ها را جبران کرده و شرایط بهتری فراهم کند اما به نظر می رسد هنوز خیلی جا برای کار در این زمینه است.one